Kategorie:
Java,
XML
Usługi sieciowe (web services) stanowią jedno z najważniejszych rozwiązań tworzących rozbudowane systemy biznesowe (enterprise). Dzięki zgodnym ze standardami formatom i protokołom umożliwiają integrację systemów rozproszonych, elektroniczną wymianę danych, zdalne wywoływanie procedur. Ważną cechą jest interoperacyjność tych rozwiązań, tj. możliwość łączenia ze sobą systemów różnych partnerów i tworzonych w różnych technologiach.
Obecnie w praktyce funkcjonują dwa rodzaje usług sieciowych: „klasyczne” oraz „REST”.
To szkolenie dotyczy klasycznych usług sieciowych opartych o format XML oraz standardy SOAP, WSDL, WS-Interoperability i inne. Ten rodzaj usług znajduje zastosowanie tam, gdzie na pierwszym miejscu liczy się stabilność i dojrzałość rozwiązań oraz możliwość precyzyjnego opisania interfejsu: w administracji publicznej (np. deklaracje podatkowe), bankowości, ochronie zdrowia i w wielu innych zestandaryzowanych rozwiązaniach branżowych.
Platforma Java posiada jedną z lepszych realizacji usług sieciowych, pozwalającą na programowanie na wysokim poziomie abstrakcji, w oparciu o adnotacje, jak również, tylko w razie potrzeby, na dostęp do niskopoziomowych szczegółów komunikacji. Na tym szkoleniu poznajemy technologię JAX-WS (Java API for XML Web Services), będącą częścią Java Enterprise Edition, i technologie towarzyszące.
Czas trwania
4 dni
Program
- Teoria usług sieciowych
- Architektura dużych systemów, koncepcja SOA (Service Oriented Architecture).
- Elektroniczna wymiana danych, interoperacyjność.
- Format XML, przestrzenie nazw XML.
- Protokół SOAP, wersje, struktura komunikatu.
- WSDL – opis usługi sieciowej.
- Podstawy definiowania struktur XML za pomocą XML Schema.
- Dodatkowe standardy usług sieciowych (WS-*).
- Usługi typu SOAP w Javie: JAX-WS
- Java EE, serwery aplikacji, konfiguracja środowiska pracy.
- Wysokopoziomowe tworzenie usług sieciowych zgodnie ze scenariuszem Java → WSDL (bottom-up) oraz WSDL → Java (top-down).
- Adnotacje JAX-WS, dostosowywanie usług.
- Niskopoziomowe możliwości JAX-WS: Handler, Provider.
- Możliwości zabezpieczania usług sieciowych. Przykładowa konfiguracja wykorzystująca WS-Security.
- Klient usługi sieciowej
- Wysokopoziomowy klient JAX-WS. Koncepcja obiektu proxy i zdalne wywoływanie procedur.
- Niskopoziomowy klient: Dispatcher, wywołania asynchroniczne.
- Generowanie klas szkieletowych klienta na podstawie WSDL. Implementacja klienta niezależna od implementacji serwera.
- Możliwość wykorzystania klas serwera po stronie klienta. Konfiguracja oparta o wielomodułowy projekt Maven.
- Obsługa XML w Javie
- Java Architecture for XML Binding (JAXB).
- Document Object Model (DOM) i SOAP with Attachments API for Java (SAAJ).
- Strumieniowe przetwarzanie danych za pomocą SAX i StAX.
- Walidacja, transformacje XSL i wsparcie dla XPath.
W/w punkty opisują zakres szkolenia, ale kolejność trakcie zajęć może być inna.
Szkolenie ukierunkowane jest na tworzenie działających przykładów,
a podstawy teoretyczne są wprowadzane w miarę potrzeb w dogodnym momencie.
Pobierz w wersji PDF
Training also available in English.
Przeznaczenie i wymagania
Szkolenie przeznaczone jest dla programistów Java, przy czym osoby na co dzień programujące w nieodległych językach (m.in. C#, C++, PHP), ale znające już podstawy składni Javy, też powinny sobie poradzić.
Certyfikaty
Uczestnicy szkolenia otrzymują imienne certyfikaty sygnowane przez ALX.
Lokalizacja
Zajęcia realizujemy zdalnie w trybie "wirtualnej klasy" oraz stacjonarnie w naszych salach komputerowych (adresy).
Tryby zdalne - Wirtualna Klasa, na żywo z trenerem
Forma zajęć w trybie zdalnym (wideokonferencyjnym, "wirtualna klasa") wygląda analogicznie jak zajęcia realizowane w naszym standardowym trybie - tylko bez wychodzenia z domu lub firmy. Nie ma tutaj filmów (gotowych nagrań) do oglądania, jest trener na żywo, który cały czas prowadzi zajęcia, opowiada, na bieżąco reaguje i ma kontakt z grupą. Zajęcia są prowadzone przez tych samych trenerów, którzy prowadzą kursy "stacjonarne" według tego samego programu.
Uczestnicy mogą liczyć na pomoc trenera, ale też mają kontakt z innymi kursantami - dokładnie tak samo, jak na kursach stacjonarnych. Dużą uwagę poświęcamy temu, aby w jak największym stopniu zachować warsztatowy charakter naszych zajęć.
W praktyce szkolenie wygląda tak, że kursant otrzymuje zaproszenie z linkiem, po kliknięciu którego połączy się z nami zdalnie przy użyciu specjalistycznego systemu telekonferencyjnego, tworząc "wirtualną klasę". Kursant będzie widział prowadzącego, oraz będzie miał obraz z rzutnika. Czas szkolenia będzie taki sam jak w naszej sali szkoleniowej. Podczas zajęć, oprócz wizji, fonii, będzie dostęp do czatu tekstowego (z trenerem i z grupą - innymi uczestnikami), jest możliwość przekazywania sobie plików/załączników, pokazywania fragmentów kodu (w przypadku szkoleń z programowania), zadawania pytań, otrzymywania poprawek itp. Na prośbę uczestnika, prowadzący może również uzyskać dostęp do całości ekranu i kursora komputera kursanta ("przejęcie myszy i klawiatury"), do okna z formułami czy do pola z komendami, a w przypadku szkoleń programistycznych do okna z kodem - aby poprawić fragment programu, skomentować, czy zwyczajnie pokazać jak wykonać daną czynność.
W zdalnych trybach jest dokładnie tyle samo godzin zajęć - i zajęcia odbywają się w takich samych godzinach jak zajęcia stacjonarne.
Po zakończeniu kursu otrzymają Państwo ten sam certyfikat (bez względu na formę zajęć), a trener będzie dostępny po zakończeniu bloku szkoleniowego, żeby odpowiedzieć na wszelkie dodatkowe pytania. Pełne informacje o tym jak wyglądają oraz jak prowadzimy szkolenia w trybach zdalnych dostępne są na stronie: kursy zdalne (online).
Tryby zajęć stacjonarnych
Dostępne są terminy weekendowe (zaoczne - soboty i niedziele), dzienne (w tygodniu) oraz wieczorowe (w tygodniu w godzinach 18:00 - 20:30).
Lokalizacje
- Zdalnie –
- Warszawa – ul. Jasna 14/16A
- Kraków – ul. św. Filipa 23
- Katowice – ul. Stawowa 10
- Gdańsk – ul. Toruńska 12
- Poznań – ul. Towarowa 35
- Wrocław – ul. Rynek 35
- Łódź – ul. Wólczańska 4a
- Online (EN) – your home, office or wherever you want
- Warsaw (EN) – Jasna 14/16A
- na życzenie dowolne miejsce w Polsce, lub UE (zajęcia prowadzone w języku angielskim)
Godziny szkolenia
Zajęcia standardowo odbywają się w godzinach 9-17 (po 8 godzin zegarowych
dziennie, w tym przerwa obiadowa oraz krótkie przerwy w trakcie zajęć).
Przy szkoleniach na zamówienie, dokładne godziny mogą być uzgodnione z
Klientem wedle jego preferencji.
Wielkości grup
Szkolenia ogólnodostępne odbywają się w grupach do
8 osób.
W trybie na zamówienie możliwe są grupy dowolnej wielkości - według preferencji Klienta. Ze względu na jakość szkolenia i skuteczność przekazywania wiedzy, sugerujemy jednak, aby grupy nie były większe niż 12 osób.
Szkolenie jest realizowane w trybie zamkniętym, dla grup od 3 osób.
Szkolenia zamknięte prowadzimy w naszych salach, w siedzibie Klienta, lub w dowolnej lokalizacji na terenie Polski, lub UE (w jęz. polskim lub angielskim). Dla grup możliwe są dowolne tryby zajęć - godziny pracy, wieczory, weekendy. Możliwe jest również dostosowanie tematów kursu do indywidualnych potrzeb Klienta.
Cena szkolenia na zamówienie jest wyliczana indywidualnie dla każdego zamówienia. Dzięki temu koszt szkolenia w przeliczeniu na uczestnika może być znacznie korzystniejszy niż przy szkoleniach w grupach ogólnodostępnych (ceny podane na stronie) - zwłaszcza w przypadku większych grup.
Zapytaj i zaproponuj termin
Lub prosimy o kontakt.
Konsultacje indywidualne
W przypadku, gdy nie zgłasza się grupy zorganizowanej, a wybrane szkolenie nie ma terminu otwartego lub terminy są nieodpowiednie - w zakresie większości zagadnień i programów można zamówić również indywidualne konsultacje.
W ramach konsultacji indywidualnych nie tylko szkolimy, ale również rozwiązujemy problemy, pomagamy dobrać odpowiednie rozwiązania, doradzamy, jak efektywnie używać wybranych narzędzi.
Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na osobnej stronie Konsultacje. Zachęcamy również do kontaktu z naszym biurem.
Cena szkolenia
3900 PLN netto (VAT 23%)
Cena za jedną osobę, w grupie ogólnodostępnej (otwartej), o standardowej wielkości. Dla grup istnieje również możliwość organizacji szkolenia zamkniętego. Więcej w zakładce „Na zamówienie”.
W cenę szkoleń organizowanych w naszej siedzibie wliczone są:
- autorskie
materiały szkoleniowe,
- indywidualne stanowisko komputerowe do pracy podczas zajęć,
- certyfikaty ukończenia szkolenia,
- obiady,
- drobny poczęstunek oraz ciepłe i zimne napoje,
- możliwość jednorazowego kontaktu z instruktorem (instruktorami) po szkoleniu i zadawania pytań dotyczących materiału szkolenia.
W wypadku podmiotów publicznych lub finansowania ze środków publicznych, możliwe jest zwolnienie z VAT. Szczegóły na osobnej stronie.
Upusty i rabaty
- 7% - rabat dla stałych klientów
- ważny na: wszystkie kursy i szkolenia;
- dla: osoby, lub pracownika firmy, która wcześniej delegowała co najmniej jednego pracownika na jakikolwiek nasz kurs lub szkolenie.
- 5% - "polecający, polecony" - poleć nasz kurs znajomemu (znajomej) lub współpracownikowi i przyprowadź go (ją) ze sobą, a obie osoby dostaną po 5% rabatu (dotyczy kursów zawodowych).
- 5% - dla posiadaczy karty EURO<26.
- 3% - dla wszystkich studentów, za okazaniem skanu ważnej legitymacji.
- 3% - rabat "first minute" - za wczesny zapis na kurs zawodowy/bootcamp (nie dotyczy szkoleń). Przysługuje przy zapisie na kurs najpóźniej na 30 dni przed startem zajęć.
- W przypadku zapisów online i skorzystania z rabatu za wczesny zapis należy przesłać podpisane zgłoszenie w ciągu 48 godzin od zapisania się (w uzasadnionych przypadkach możemy termin wydłużyć).
- oferta rabatowa obowiązuje przy płatności z góry w terminie do 7 dni przed rozpoczęciem zajęć, w oparciu o nasz standardowy formularz zgłoszeniowy lub standardową umowę szkolenia.
- Standardowe rabaty, oferty i promocje nie obowiązują w przypadku skierowań przez podmioty trzecie.
- Przy zgłoszeniach grupowych i szkoleniach na zamówienie (zamkniętych) oferujemy atrakcyjne rabaty, które są ustalane indywidualnie.
- rabaty, oferty i promocje nie łączą się.