Kurs Tester oprogramowania K-TESTER

  • Testowanie
  • Quality Assurance
  • Scenariusze
  • Przypadki
  • Metodyki
  • AI
Edycja dzienna (zajęcia w dni powszednie) Edycja weekendowa (zaoczna) (soboty i niedziele)

Warszawa

19 grudnia 2024 zostało 9 miejsc 15 marca 2025

Warszawa

20 marca 2025

Zdalnie

19 grudnia 2024 zostało 9 miejsc 15 marca 2025

Zdalnie

20 marca 2025

Online (English)

21 grudnia 2024 (Sat-Sun, on average every 2 weeks)

Tryb zdalny: online na żywo z trenerem i grupą (→ więcej o kursach zdalnych). Można: zrezygnować do 15 dni przed startem; w każdej chwili przejść na tryb zdalny; w razie potrzeby skorzystać z nagrań. W cenie:
- stanowisko komputerowe i poczęstunek (dla zajęć stacjonarnych)
- dla chętnych dodatkowe, bezpłatne warsztaty HR
- dostęp do nagrań z zajęć w razie potrzeby
Kursy dostępne również na zamówienie, w terminie i lokalizacji do uzgodnienia, dla grup od 7 osób.

4,7/5 (190)
Stars
Pakiet Standard:

przygotowanie do zawodu testera manualnego - wiedza i praktyka
zasady, metodyki, narzędzia

4390 PLN

lub 878 PLN miesięcznie (5 rat)

80 godzin zajęć na żywo
+40h pracy samodzielnej

Pakiet XL:

dodatkowo testowanie automatyczne, w tym podstawy Pythona i Javy

8390 PLN

lub 1678 PLN miesięcznie (5 rat)

160 + 80 godzin

icon percent first minute (30+ dni do startu) - 3%
Nabór na kurs trwa!

Bootcamp Tester Manualny Oprogramowania
- Twoja droga do branży IT


Dużo praktyki i warsztatów z trenerem - poczuj się jak QA engineer i zobacz jak pracuje się w profesjonalnym zespole testowym. Przyjdź na kurs i naucz się nowego zawodu w 10 dni.
  • Tematyka:
    znaczenie testów i zespołu testowego w firmie, współpraca z deweloperami i użytkownikami, cykle wytwarzania oprogramowania, metodyki prowadzenia projektów IT, scenariusze i przypadki testowe, rodzaje testów, poziomy testowania, narzędzia wspomagające pracę zespołu testowego, wstęp do automatyzacji testów,
    Moduł AI i GPT - wykorzystanie w pracy testera.
    wersji XL ponadto: kompleksowa nauka testowania zautomatyzowanego (Python, Java).
    Program kursu jest zgodny z najpopularniejszym branżowym certyfikatem. Dla chętnych możliwość podejścia do egzaminu zewnętrznego.
  • Czas trwania:
    80 godzin zegarowych zajęć na żywo
    + 40 godzin pracy w domu z naszymi
    materiałami = w sumie 120 godzin
    Wariant XL: 160 + 80 = 240 godzin
  • Tryby zajęć:
    • weekendowo (sob-niedz., średnio co 2 tygodnie)
    • dziennie (blok 4-dniowy i dwa 3-dniowe, co ok. 2 tyg.)
  • Grupa:
    Zajęcia stacjonarne - na sali max 12 osób.
    Dla kursów zdalnych - do 17 osób łącznie.
  • Rekrutacja:
    kurs w 100% od podstaw
  • Miejsce:
    Warszawa, Jasna 14/16A (metro Świętokrzyska) lub
    Zdalnie (online na żywo z trenerem i grupą)
  • Elastyczność:
    a) do 15 dni przed startem można zrezygnować
    b) podczas zajęć można:
    - przejść z trybu stacjonarnego na zdalny
    - ze zdalnego na stacjonarny
    - w razie potrzeby otrzymać nagrania z zajęć
    - zawiesić uczestnictwo i dokończyć później
    (w miarę dostępności miejsc)
  • Cena:
    4 390 PLN* (wersja XL 8 390 PLN)
    dla firm - netto
    dla osób prywatnych brutto (pokrywamy VAT)
    dla podmiotów publicznych - zwolnione z VAT
Możesz zapłacić w 5 ratach po 878 zł (XL: 1678 zł) - bez żadnych kosztów (sprawdź)
poczęstunek w cenie
stanowisko komputerowe w cenie

Inne opcje nauki

Kurs (poziom 2):

Tester automatyzujący

Inne bootcampy:

Web Designer Python Developer
  • Przygotowujemy do pracy na stanowisku testera manualnego. Zaczynamy od totalnych podstaw - nie wymagamy doświadczenia w testach czy kodowaniu.
  • Poznasz specyfikę pracy w zespole testowym, nauczysz się analizować wymagania biznesowe, przygotowywać oraz wykonywać scenariusze i przypadki testowe a następnie sprawnie raportować przebieg testów.
  • Opcjonalnie - w ramach pakietu XL - nauczysz się również automatyzacji testów w oparciu o języki programowania Python i Java wraz z popularnymi narzędziami i frameworkami ułatwiającymi pracę: Pytest, JUnit, Selenium.

Oprócz wiedzy merytorycznej dotyczącej testowania, na naszym kursie tester manualny dowiesz się wielu faktów na temat rynku pracy w IT, bieżących trendów, polecanego przygotowania do rekrutacji. Osobom prywatnym, poszukującym pierwszej pracy w branży, oferujemy dodatkowo i bezpłatnie warsztaty HR, na których można dowiedzieć się, jak napisać dobre, zachęcające do spotkania CV, jak zachowywać się podczas rozmowy rekrutacyjnej i jakich błędów unikać.

Moduł z obsługi ChatGPT i AI

W ramach kursu testera manualnego oferujemy specjalistyczny moduł poświęcony technologiom ChatGPT oraz AI. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat interakcji z zaawansowanymi systemami sztucznej inteligencji, co pozwoli na lepsze zrozumienie nowoczesnych technologii.

ChatGPT i AI

Tester - strażnik poprawności działania kodu, bez niego może wydarzyć się katastrofa

Potocznie mówi się, że tester to osoba, która zajmuje się sprawdzaniem czy oprogramowanie działa tak, jak powinno. A tak naprawdę rola testerów jest o wiele szersza a ich znaczenie w procesie wytwarzania oprogramowania jest porównywalne z rolą programistów. Testerzy biorą udział w ustalaniu wymagań, pełnią rolę ekspertów w różnych obszarach funkcjonalności systemów IT, mają wpływ na powstawanie nowych wersji oprogramowania, a naprawienie usterek, które znajdują jest często na wagę złota, potrafi oszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy i reputację firmy a tam gdzie ludzkie życie zależy od maszyn i ich poprawnego działania - wykrycie i usunięcie błędów potrafi także zapobiegać poważnym katastrofom.

Testowanie oprogramowania ma olbrzymią rolę. W dzisiejszych czasach nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Większość z nas spotkała się z oprogramowaniem, które nie działało tak jak powinno. Błędy w systemie czy aplikacji wpływają negatywnie na markę produktu, działają destrukcyjnie na opinię o producencie i powodują olbrzymie koszty napraw usterek. Niebieski ekran zwany także “ekranem śmierci” to często skutek błędów w oprogramowaniu. Jednak czasem bywa że taki ekran to najbardziej optymistyczne zakończenie. Konsekwencje błędów w oprogramowaniu mogą być znacznie poważniejsze - wyrażone miliardami dolarów strat a nawet ludzkim życiem! Jest wiele przypadków, w których błędy oprogramowania i brak dobrych testów doprowadziły do katastrof.

Ekran błędu systemowego
Maszyna Therac-25

Therac-25. Między 1985 a 1987 rokiem kilka osób zmarło w następstwie nieprawidłowego działania maszyny do radioterapii, która zaserwowała ludziom 100 razy większą dawkę promieniowania niż ta dozwolona. Maszyna oprócz podawania zbyt dużej dawki promieniowania, wyświetlała również komunikat o błędzie (operator myślał że maszyna nie działa) a mimo to wielokrotnie naświetlała ludzi w niekontrolowany sposób. Co było przyczyną błędu? Przeoczenie programisty. W oprogramowaniu, które sterowało maszyną brakowało jednego, niezmiernie istotnego wiersza kodu - kilkudziesięciu znaków.

Mariner 1 (R-1) - rakieta programu NASA

Mariner 1 (R-1) - rakieta programu NASA z sondą na pokładzie 22 lipca 1962 miała badać Wenus. Przez błąd w oprogramowaniu została zniszczona 293 sekundy po starcie. Dlaczego? Program kierujący rakietą zawierał błąd - ktoś przegapił kreskę we wzorze matematycznym odpowiedzialną za funkcję wygładzenia toru lotu rakiety. W konsekwencji program odbierał każdą nawet najmniejszą zmianę prędkości jako ekstremalnie dużą i wykonał przy tym serię gwałtownych manewrów doprowadzających rakietę do zejścia z kursu.

Nie tylko “klikacz”, tester oprogramowania to odpowiedzialna rola

Niektórym wydaje się, że praca testera polega tylko na „klikaniu”. Niewiele to ma wspólnego z prawdą.

Po pierwsze praca testera to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Programiści nie są w stanie efektywnie znajdować usterek w swoim własnym kodzie. Zespół deweloperski często działa pod presją czasu, pracuje ze złożonym kodem, w skomplikowanej infrastrukturze, z technologiami, które wciąż się zmieniają oraz z olbrzymią liczbą interakcji pomiędzy systemami. Tak więc odpowiedzialność za finalną jakość oprogramowania spoczywa na barkach zespołu testowego.

Nie tylko “klikacz”, tester to odpowiedzialna rola

Tester musi więc myśleć szeroko - jego praca wymaga sporo kreatywności i pomysłowości. Do zadań testera, który nazwany jest także inżynierem jakości oprogramowania (QA – Quality Assurance) należy szereg wielu czynności związanych z zapewnieniem jakości i poprawności wytwarzanego oprogramowania. Z jednej strony musi zapoznać się i odpowiednio przeanalizować specyfikację techniczną dostarczoną przez architektów oraz założenia biznesowe danego projektu. Z drugiej strony musi myśleć jak użytkownik (odbiorca końcowy) danego systemu.

Tester powinien myslec szeroko

Tester musi konfigurować wiele rozmaitych środowisk, testować na różnych platformach z wykorzystaniem różnych narzędzi. Jego naturalnymi narzędziami pracy są komputery, smartfony i tablety, z różnymi systemami i przeglądarkami. Coraz częściej zdarzają się także testy na Smart TV, Smart Watch’ach czy Google VR.

Specyfika pracy testera to także zmienność. Często po zakończeniu danego projektu tester dostaje nowy temat do “wgryzienia się”. Dla wielu osób taka praca to ciągłe wyzwania - z pewnością brak tu czasu na nudę.

Tester manualny i tester automatyzujący

Podstawową formą testów są tzw. testy manualne, czyli wykonywane bezpośrednio przez człowieka, a kariera testera niemal zawsze rozpoczyna się od przeprowadzania takich testów. Dlatego właśnie nasz kurs w wersji podstawowej przygotowuje kandydatów do takiej pracy, na którą zresztą jest ogromne zapotrzebowanie na rynku.

Istnieją jednak techniki automatyzacji testów, które pozwalają firmom zwiększać efektywność ich wykonywania, zwłaszcza w większych projektach. Na osoby przygotowujące tego typu testy mówi się zazwyczaj „testerzy automatyzujący”, a w największym uproszczeniu można przedstawić ich jako osoby, które do cech dobrego testera dokładają jeszcze podstawowe umiejętności programistyczne i znajomość odpowiednich narzędzi/bibliotek.

W ofercie ALX znajduje się kurs Tester Automatyzujący, który jest opcjonalną kontynuacją kursu Testera Manualnego, a wybierając przy zapisie z tej strony pakiet XL, możesz od razu odbyć kurs przekrojowy składający się z obu etapów.

Czym różni się praca testera manualnego od testera automatyzującego? Na czym w ogóle polega automatyzacja testów?

Tester manualny

Tester manualny - jego rola polega na wymyślaniu i późniejszym wykonywaniu przypadków testowych, czyli scenariuszy, które mają sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie oprogramowania. Tester manualny wykonuje te kroki „ręcznie”. Przykładowo: otwiera testowaną stronę w przeglądarce i sprawdza czy po kliknięciu w jakąś pozycję menu wyświetlona zostanie prawidłowa strona. Jeżeli okaże się, że aplikacja nie działa tak, jak powinna, zadaniem testera jest najczęściej także utworzenie opisu znalezionego defektu i poinformowanie o nim kogo trzeba, a w przyszłości ponowne sprawdzenie danej funkcji, gdy zostanie naprawiona.

Wymaga to skrupulatności, znajomości pojęć ze świata IT, metodyki pracy w projektach programistycznych oraz ogólnej sprawności w poruszaniu się po narzędziach używanych w branży - czego uczymy właśnie w ramach naszego kursu. Od testera wymaga się też sporych umiejętności interpersonalnych - musi przekazywać fakty dotyczące usterek w sposób konstruktywny. Wszystkie informacje, które przekazuje tester, są pomocne autorom systemu a wskazywanie błędów w działaniu systemu jest niezbędnym krokiem w stronę jego ulepszenia. Są branże gdzie zespoły testowe składają się głównie z testerów manualnych np. w firmach, które tworzą gry.

Tester automatyzujący

Tester automatyzujący - zajmuje się pisaniem testów w formie swoistych programów, które samoczynnie sprawdzają, czy oprogramowanie działa prawidłowo. Test automatyczny może np. pobrać dane z określonego adresu i sprawdzić czy są zgodne z oczekiwaniami lub wirtualnie kliknąć w przycisk okna i sprawdzić zachowanie aplikacji. W przypadku wykrycia niezgodności, test odnosi porażkę, co jest raportowane. Przygotowanie testu automatycznego jest pewnym nakładem pracy, ale zestaw takich testów można wielokrotnie wykonywać sprawdzając, czy wcześniejsze błędy zostały naprawione, albo odwrotnie - czy zmiany w kodzie nie zepsuły tego, co już wcześniej działało.

Rolą testera automatyzującego jest zapewnienie nieprzerwanej jakości systemu oraz przyspieszenie wybranych obszarów testowania. Przygotowuje on np. zestawy testów regresji automatycznej, generatory danych testowych, wykonuje skrypty do testów wydajności i integruje całość z systemem ciągłej integracji (continuous integration) tak, by już w trakcie wytwarzania oprogramowania były wychwytywane ewentualne problemy. Ta rola wymaga połączenia kompetencji testera (umiejętność „szukania dziury w całym”) ze znajomością podstaw programowania. Przygotowanie środowiska uruchomieniowego czasami wymaga także pewnych umiejętności “devopsowych” - krótko mówiąc warto mieć tu szerokie horyzonty.

„Manualni” mówią, że żadna maszyna nie zastąpi naszego intelektu, dociekliwości i logicznego myślenia, a czasami wręcz fantazji i polotu, które są potrzebne, aby wyjść poza utarty schemat i wykryć nieoczekiwane zachowanie systemu. „Automatycy” twardo stawiają aspekt powtarzalności i częstotliwości testowania oraz większego pokrycia kodu testami. Tak naprawdę i jedni i drudzy mają rację, bo obie role są potrzebne. Automatyzacja staje się niezbędna przy wielokrotnym powtarzaniu testów w średnich i dużych projektach, a jest to przecież naturalne podczas iteracyjnego rozwijania oprogramowania zgodnie ze zwinnymi metodykami prowadzenia projektów, ale doświadczenie wielu firm i projektów dowodzi, że testy manualne są nieodzownym elementem kontroli jakości oprogramowania, którego nie wolno pomijać.

Rola testera automatyzującego może być jedną ze ścieżek rozwoju dla osób, które rozpoczęły pracę jako tester manualny, a mają lub w międzyczasie zbierają doświadczenia programistyczne, bądź po prostu chcą się rozwijać w tym kierunku. Z naszej strony oferujemy możliwość dalszej kontynuacji nauki na kolejnym kursie lub zapisanie się od razu na wariant XL łączący obie części.

TESTER i DEWELOPER - jak bardzo się różnią?

Takie pytanie słyszymy bardzo często. Zawsze odpowiadamy - tester i deweloper to dwie zupełnie inne drogi ale obie tak samo ważne!

Zapobieganie błędom jest tańsze niż usuwanie ich z oprogramowania, które trafiło już do klientów - to złota zasada w IT! Od momentu, w którym firmy to zrozumiały - znaczenie testera i rola zespołu testowego w firmach wzrosły! Zespoły testowe - kiedyś traktowane po macoszemu - dziś dla firm mają taką samą wartość co zespoły deweloperskie. Dla pokazania rangi zespołu testów można posłużyć się przykładem, w którym kierownik zespołu testowego może z powodzeniem zablokować dane wdrożenie lub przesunąć jego datę ze względu na błędy lub niezgodność ze specyfikacją i założeniami.

tester vs coder

“Jak mogę to zbudować?” vs “Czy na pewno to działa tak jak powinno?” - Pracę programisty i pracę testera idealnie oddają te zwroty. Te dwa stanowiska wymagają całkowicie innego zakresu wiedzy i innego zestawu cech charakteru!

Programista - ukierunkowany jest na konkretną technologię: JavaScript, Python, Java, czy PHP. Jego głównym celem jest znajomość „swojej działki” swojej technologii - wymyślenie jak zbudować aplikację, jakich algorytmów użyć. Sposób myślenia testera często różni się od sposobu myślenia dewelopera podczas tworzenia oprogramowania. To dlatego odpowiedzialność za testowanie przekazuje się testerom - niezależnym, wyszkolonym, zawodowym testerom, którzy dzięki swojej ciekawości i krytycznemu spojrzeniu - są w stanie wychwycić błędy w sofcie.

Tester - nie musi aż tak dobrze orientować się w technologiach ale musi dobrze wiedzieć, jak dane oprogramowanie czy system są wykorzystywane i jak wyglądają procesy biznesowe w firmie.

TESTER - wróg czy przyjaciel programisty? Na bootcampie nauczysz się jak powinna wyglądać wasza współpraca!

“U mnie działa” - popularny zwrot, który doczekał się tysięcy memów i żartów - idealnie oddaje nastrój pomiędzy testerem a programistą. To co dla testera jest błędem - często dla programisty żadnym błędem nie jest. Programista patrzy na kod który napisał - jest to “wąski” wycinek całego systemu, który u niego działa poprawnie. Natomiast tester patrzy na system/aplikację jako na całość biorąc również pod uwagę użytkowników końcowych i wszystkie założenia funkcjonalne danej aplikacji. Podejście testera i podejście programisty - to dwa różne światy, w których czasami dochodzi do konfliktów.

Dziwne - u mnie działa
Tester automatyzujący

Pracodawcy zwracają dużą uwagę na to, aby testerzy potrafili dobrze porozumiewać się z programistami. Kluczem do udanej współpracy jest dobra komunikacja i zrozumienie. Doświadczone zespoły testowe mają kilka sposobów na poprawienie komunikacji i relacji pomiędzy testerami i resztą zespołu. Programiści muszą rozumieć wagę testów i nie postrzegać testerów jako swoich przeciwników, którzy “przyczepiają” się o wszystko. Natomiast testerzy muszą rozumieć specyfikę pracy programisty i jego punkt widzenia od strony kodu i technologii.

Na bootcampie tester oprogramowania nasz trener przepracuje z kursantami różne przypadki, omówi szeroką współpracę zespołu deweloperskiego i testowego, wskaże najczęściej popełniane błędy w komunikacji testerów z programistami. Posłuży się swoim wieloletnim doświadczeniem żebyś mógł uniknąć podstawowych błędów w komunikacji z programistami i stał się atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy.

Od zera do testera

Wielu testerów na rynku nie ma wykształcenia informatycznego. Na rynku są humaniści czy poloniści, którzy świetnie sobie radzą i robią kariery w zespołach testowych. Najważniejsze jest odpowiednie podejście - dokładność, cierpliwość, ciekawość oraz otwartość na pracę z innymi! Żeby zostać dobrym testerem potrzeba także dużo praktyki, najlepiej pod okiem kogoś doświadczonego.

Kto najczęściej wybiera nasz bootcamp tester oprogramowania

  • Osoby, które nigdy nie miały nic wspólnego z branżą IT, ale widzą swoją karierę właśnie w IT i chcą pracować na stanowisku testera -
    85% wszystkich kursantów
  • Osoby (po stronie biznesu), które do tej pory współpracowały z testerami (pracownicy obsługi klienta, opiekunowie produktów, kierownicy zespołów) i chcą zostać testerami lub poświęcić część swojego czasu na aktywny udział w pracy zespołu testowego -
    10 % wszystkich kursantów
  • Programiści, którzy chcą być bardziej wszechstronni w swojej pracy, pragną się rozwinąć, doszkolić w kierunku automatyzacji testów. -
    5% wszystkich kursantów

Kto może zostać testerem? Kto się do tego nadaje?

“Zostać testerem jest bardzo łatwo.”

“Nic nie trzeba umieć - to błyskawiczna kariera w IT.”

“Dziś pracujesz na stacji benzynowej a w następnym tygodniu jesteś testerem - łatwizna”

Podobnych zdań można przeczytać w sieci bardzo dużo. Zostanie testerem to dla wielu osób to szybka droga do przekwalifikowania się. Tester nie musi mieć ukończonych studiów technicznych, nie musi także posiadać bogatego doświadczenia w IT.

Tak - to prawda, że po odpowiednim przeszkoleniu przez doświadczonego testera oprogramowania i przy odpowiednim nastawieniu i charakterze - możesz dosyć szybko znaleźć pierwszą pracę jako tester. Bez wcześniejszego doświadczenia w IT. Bez wykształcenia technicznego.

Nie - nieprawda, że to jest bardzo łatwe i nieprawda, że może to zrobić każdy.

  • Żeby zostać testerem trzeba sprawnie posługiwać się komputerem - podstawowa umiejętność sprawnej pracy z systemem operacyjnym, przeglądarką internetową, klawiaturą i myszką. Skróty klawiszowe, kopiowanie plików, robienie zrzutów ekranu - to abecadło podczas tej pracy.
  • Osoba, która marzy o karierze testera musi mieć odpowiedni charakter. Dokładność, cierpliwość i dociekliwość - to bardzo pożądane w tym zawodzie cechy.
  • Tester oprogramowania to praca z ludźmi - czyli kluczowe są umiejętności miękkie - przede wszystkim komunikatywność. Codzienność testera to współpraca z innymi działami, innymi pracownikami w firmie m.in. programistami, kierownikami, analitykami lub z klientami. Musisz umieć wypowiadać się w sposób klarowny i jasny a także umieć czytać ze zrozumieniem (praca z wymaganiami i specyfikacjami). I na koniec - pracować pod presją czasu.

Czego nauczysz się na kursie tester oprogramowania?

Czego nauczysz się na bootcampie tester?
  • tworzyć scenariusze testów, harmonogramy i strategie testowe
  • wykonywać testy, raportować ich wyniki komunikując się z zespołem IT i „biznesem”
  • czytać wymagania dotyczące procesu i przedmiotu testowania, projektować przypadki testowe zgodnie z dobrymi praktykami oraz wykonać analizę podstaw testowych celem określenia zakresu i przedmiotu testów.

Kurs tester oprogramowania prowadzony jest przez zawodowych testerów, kierowników zespołów testów, managerów. Wspólnie z trenerem, pracując w grupie opracujesz plan testów aplikacji, wykonasz testy, przeanalizujesz i zaraportujesz - wszystko w formie warsztatów, tak jak to działa w zespole testowym w prawdziwej firmie. Nie będziesz się nudzić - gwarantujemy!

Certyfikat

Ukończenie kursu w szkole programowania ALX

Po ukończeniu kursu tester oprogramowania, otrzymasz certyfikat sygnowany przez ALX, ze szczegółową listą zdobytych umiejętności. Każdy certyfikat posiada unikalny identyfikator i wersję elektroniczną (niezależnie od tego, czy zamówiona zostanie również wersja papierowa). Jeśli chcesz, możesz udostępnić swój certyfikat przeklejając jego adres URL - na przykład do swojego profilu na portalu społecznościowym lub zawodowym, albo do swojego CV.

Dodatkowo, program naszego autorskiego kursu jest zgodny z wymaganiami opcjonalnego, najpopularniejszego zewnętrznego egzaminu testerskiego, co umożliwia także (dla chętnych osób) podejście po kursie do tego egzaminu. Zainteresowanych szczegółowymi informacjami dotyczącymi certyfikacji zewnętrznej prosimy o kontakt.

Gdzie pracuje tester?

Testerzy są potrzebni wszędzie tam, gdzie tworzone jest oprogramowanie. Naturalnym miejscem zatrudnienia testera będą więc duże przedsiębiorstwa, firmy consultingowe, banki, software house'y, agencje reklamowe, studia gier czy startupy. Zespoły testowe są integralną częścią firm, gdzie buduje się systemy IT, strony internetowe, aplikacje mobilne itp. Klimat miejsca, ilość osób z którymi przyjdzie Ci współpracować oraz styl pracy zależy od firmy, w której będziesz pracować.

A teraz wyobraźmy sobie….
Z powodzeniem kończysz nasz bootcamp.
Udaje Ci się znaleźć pracę jako tester manualny.
I co dalej?

Dalsza kariera po kursie tester oprogramowania?

Nasz kurs tester oprogramowania przygotuje Cię do pracy w dużym zespole testowym tak, abyś miał(a) szansę piąć się dalej po szczeblach kariery i elastycznie nią zarządzać. Kurs XL przygotowuje do pracy na stanowisku testera manualnego i jednocześnie wprowadza w świat testowania automatycznego. Jak będzie wyglądała Twoja dalsza kariera? To zależy od Twoich predyspozycji, od charakteru i od tego czego oczekujesz od życia. Może banalne - ale tak właśnie jest.

Co możesz robić po naszym kursie
  • Możesz rozwijać się dalej jako tester manualny i specjalizować się w pewnych dziedzinach albo „robić karierę” w działach odpowiedzialnych za kontrolę jakości, np. zostać kierownikiem zespołu testowego w projekcie, a z czasem główną osobą odpowiedzialną za jakość (QA) w banku czy innej dużej firmie!
  • Jeżeli jesteś bardziej „techniczną” osobą, możesz pójść w kierunku testów automatycznych. Przypominamy o możliwości zakupu pakietu XL.
  • Gdy praca w IT spodoba Ci się, możesz zostać programistą lub devopsem, ale także analitykiem lub managerem. Naprawdę często się zdarza, że rola testera jest pierwszą, jaką podejmuje się w branży IT, a później wchodzi się w inne jej obszary.

Chcemy jednak z całą mocą podkreślić, że sam zawód testera jest wartościowy i - na szczęście już - w pełni doceniany. Nie ma żadnej konieczności, aby zostać programistą, jeśli nie jest to Twoją pasją.

Jako tester manualny możesz wyspecjalizować się w jakimś typie testów, konkretnej dziedzinie, w określonym obszarze systemu lub pewnym rodzaju aplikacji, np. aplikacje webowe - warto poznać podstawy HTML, aplikacje RESTowe - to wymaga poznania dodatkowych narzędzi, jak Postman, aplikacje do księgowości - warto rozumieć sprawy merytoryczne, gry komputerowe - najlepiej być ich pasjonatem.

Również automatyzacja testów częściowo odbywa się za pomocą specjalistycznych narzędzi i do pewnego jej poziomu nie trzeba posiadać umiejętności typowo programistycznych. Wystarczy po prostu logicznie myśleć i mieć dobrą wyobraźnię.

Popyt na testerów, ich zarobki.

Jakie są zarobki po naszym kursie

Jakość w rozwoju oprogramowania odgrywa w ostatnich latach coraz większą rolę. Zapotrzebowanie na pracowników wykonujących profesjonalne testy będzie rosło. Stawki płac testerów różnią się jednak w zależności od realizowanej treści pracy. Dane prezentowane w artykule pochodzą z Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2017, w którym wyodrębniono 4 stanowiska z obszaru testów oprogramowania:

Zarobki testerów źródło: www.bulldogjob.pl/it-report/2023/tester

Trenerzy - wiedza połączona z praktyką

Trener, który będzie prowadził ten kurs tester oprogramowania to wykładowca i informatyk w jednej osobie. Nasi trenerzy wywodzą się z najlepszych polskich uczelni i od wielu lat wykonują projekty IT dla firm zewnętrznych, organizacji i instytucji publicznych. Na codzień pracują w zawodzie - co daje im możliwość prowadzenia ultra ciekawych zajęć, przepełnionych przykładami z realnych projektów.

Trenerzy ALX
Jesteśmy wykładowcami

którzy umieją dobrze i skutecznie komunikować się z ludźmi, dzięki temu potrafimy szkolić i przekazywać wiedzę w bardzo przystępny sposób!

Jesteśmy informatykami

którzy informatykę znają nie tylko w teorii. Cały czas jesteśmy aktywni zawodowo. To siła naszego zespołu!

Program szkolenia

Wersja podstawowa


Moduł 1 – Podstawy testowania oprogramowania

  • Wprowadzenie do testowania
    • Cele testowania oprogramowania
    • Zawód tester
    • Certyfikacja ISTQB
    • Podstawowa terminologia
    • Weryfikacja vs. Walidacja
    • Skąd się biorą błędy
  • Inżynieria oprogramowania
    • Projekty informatyczne – wprowadzenie
    • Role, odpowiedzialności
    • Proces wytwarzania oprogramowania
    • Metodyki wytwarzania oprogramowania
  • Podstawowy proces testowy
    • 7 zasad testowania
    • Co ma wpływ na proces testowania
    • Planowanie testów
    • Analiza i projektowanie testów
    • Implementacja i wykonanie testów
    • Monitoring i kontrola testów
    • Cykl życia defektu
  • Modele tworzenia oprogramowania
    • Waterfall
    • Scrum
    • Manifest Agile
    • Madel V
  • Poziomy i typy testów
    • Testy modułowe
    • Testy integracyjne
    • Testy systemowe
    • Testy akceptacyjne
    • Testy funkcjonalne
    • Testy niefunkcjonalne
    • Testy regresywne
  • Techniki projektowania testów
    • Techniki czarnoskrzynkowe
    • Techniki biało-skrzynkowe
    • Techniki oparte o doświadczenie
    • Analiza wartości brzegowych
    • Pokrycie instrukcji , decyzji
    • Tablice decyzyjne i klasy równoważności

Moduł 2 – Testowanie „od kuchni”

  • Analiza i projektowanie testów
    • Scenariusz testowy
    • Identyfikacja warunków testowych i przypadki testowe
    • Projektowanie przypadków testowych oraz wykonywanie przypadków testowych
    • Narzędzia do zarządzania przypadkami testowymi
  • Narzędzie do zarządzania testami – TestLink
    • Plan testów – co to jest i co powinien zawierać
    • Tworzenie planu testów
    • Projektowanie przypadków testowych
    • Wykonywanie przypadków testowych
    • Raporty
  • Narzędzie do zarządzania projektem – JIRA
    • Tworzenie projektu
    • Sprity i Story
    • Pisanie i wykonywania przypadków testowych.
  • Git- System Kontroli Wersji dla testera
    • Sposób przechowywania danych
    • Trzy stany plików
    • GIT vs GitHub
    • Pobieranie i wysyłanie zmian
  • Testowanie API
    • Metoda GET
    • Metoda POST
    • Metoda PUT
    • Metoda DELETE
    • Wykorzystanie autoryzacji do uzyskania zasobów API
  • Automatyzacja testów ( praktyka)
    • Czym jest Selenium?
    • Selenium WebDriver
  • Chat GPT
    • Rejestracja do Chata GPT
    • Chat GPT do zastosowań developerskich
    • Chat GPT ograniczenia

Moduł 3 – Warsztat narzędziowy testera

  • Instalacja środowiska i nauka programowania Python w zakresie niezbędnym dla testera manualnego
  • Podstawy Baz Danych – SQL
    • Podstawy języka SQL.
    • Obsługi narzędzi do zarządzania bazą danych
    • Pisanie podstawowych zapytań do baz danych.
  • Wykonanie testów z bugów
    • Proces wykonywania testów
    • Raport z wykonania testów
    • Praktyki przy zgłaszaniu defektów

Wersja XL - dodatkowe tematy


Moduł 4 – Automatyzacja testów

  • Co to jest automatyzacja? Frontend i backend, HTML, CSS
    • HTML atrybuty
    • Struktura pliku html
  • Lokalizowanie elementów na stronie
    • Za pomocą name, id, tagu
    • Za pomocą selektorów CSS
    • Za pomocą XPath
  • Selenium podstawy – teoretyczne
    • Selenium IDE
    • Selenium WebDriver
    • Selenium Grid
  • Środowisko programistyczne Python
    • Wprowadzenie do programowania w Python dla testerów
      • Przechowywanie danych w zmiennych
      • Operacje na liczbach i tekstach
      • Warunki logiczne
      • Instrukcja if
      • Listy, wybieranie elementów i fragmentów, przeglądanie danych (pętla for)
    • IDLE – środowisko programistyczne dostarczone z Pythonem
    • Stworzenie projektu w PyCharmie
  • Narzędzia do testowania – JUnit i Selenium
    • Skrypt w Selenium
    • Zarządzanie przeglądarką za pomocą webdriver manager
    • Narzędzia deweloperskie w przeglądarce
  • Tworzenie testów automatycznych aplikacji internetowych
    • Akcje na elementach
    • Weryfikacja stanu elementu
    • Explicit wait – WebDriverWait
  • Framework PyTest
    • Pytest fixtures
    • Pytest parametrize
  • Testowanie backend
    • Symulacja i wykonanie testu aplikacji wyszukiwarki
    • Page Object Pattern
    • Raporty z egzekucji testów
  • Selenium Grid – utworzenie huba i node
    • Uruchomienie testu na Selenium Grid
  • Środowisko programistyczne Javy
    • Podstawy programowania w Java
      • Typy podstawowe
      • Instrukcja sterującą if
      • Switch
      • Pętle
      • Metody
    • Koncepcje programowania obiektowego
  • Selenium – Java interakcje na elementach
    • Klikanie na elementy
    • Pobieranie tekstu
    • Sprawdzenie czy element istnieje na stronie
    • Wybieranie wartości z pola wielokrotnego wyboru
    • Sprawdzanie czy stan oczekiwany zgadza się ze stanem aktualnym
  • JUNIT
    • Zastosowanie adnotacji: BeforeClass, AfterClass, Before, Test
Zapisz się na ten kurs
Wybierz interesujący Cię termin oraz miasto
Warszawa:
  • 19.12 (D)TooltipTriangle
  • 15.03 (Z)TooltipTriangle
  • 20.03 (D)TooltipTriangle
Zdalnie:
  • 19.12 (D)TooltipTriangle
  • 15.03 (Z)TooltipTriangle
  • 20.03 (D)TooltipTriangle
Online (English):
  • 21.12 (Z)TooltipTriangle
Żaden termin nie pasuje?
Podaj swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o przyszłych terminach