Certyfikacja

Po ukończeniu każdego kursu lub szkolenia, uczestnicy otrzymują certyfikaty, sygnowane przez ALX (w wypadku szkoleń autorskich) lub odpowiedniej firmy informatycznej (w wypadku szkoleń autoryzowanych).

Poniżej odpowiedzi na kilka pytań dotyczących zdawania u nas egzaminów na certyfikaty zewnętrzne.

Informacje ogólne
(wspólne dla wszystkich egzaminów i certyfikatów)

Jak wygląda proces zapisywania się na egzamin?

Certiport (MOS)

Egzaminy Microsoft Office, realizowane w sieci Certiport, nie wymagają osobnego zakładania konta czy jakiejkolwiek rejestracji. W tym wypadku wystarczy kontakt z naszym biurem.

PearsonVue

Żeby zdać każdy egzamin zewnętrzny dostępny w PearsonVue (czyli egzaminy inne niż MS Office), trzeba w pierwszej kolejności założyć sobie konto w sieci centrów egzaminacyjnych PearsonVUE: http://www.pearsonvue.com/. Następnie mamy dwie możliwości:

Jak wygląda sprawa płatności?

Płatność za egzaminy realizowane w ramach Pearson VUE odbywa się poprzez stronę Pearsona jeśli zamawiamy voucher egzaminacyjny.

Płatność za egzaminy MS Office (Certiport) realizowana jest za pośrednictwem ALX; ALX wystawia standardową, polską fakturę VAT.

Co jeżeli chcę otrzymać fakturę za egzamin realizowany poprzez Pearson VUE?

Aby otrzymać fakturę za egzamin zewnętrzny, należy kontaktować się bezpośrednio z Pearsonem. Wystawcą faktur formalnie zawsze jest PearsonVUE.

Jak załatwić sprawę: po wykupieniu egzaminu należy wysłać maila (lub formularz ze strony) do działu Customer Support PearsonVUE. Można to zrobić następująco: ze strony głównej Pearsona wybrać "Contact Us", w sekcji "Customer Service" podać swój program certyfikacji, następnie podać swój region - wybrać Europe, Middle East, Africa (EMEA). Pojawi się odpowiedni formularz kontaktowy.

Kiedy można zapisać się na egzamin?

Teoretycznie możliwe jest zapisanie się nawet w tym samym dniu, w którym chce się przystąpić do egzaminu, jednak zdecydowanie warto zrobić to wcześniej, żeby mieć zarezerwowany termin. W praktyce wystarczy i polecamy, zapisywać się z ok. dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Na ile wcześniej przed wyznaczoną godziną egzaminu należy przyjść?

Na egzamin trzeba przyjść około 15 minut wcześniej, w celu załatwienia wszystkich formalności przed przystąpieniem do testu.

Co należy mieć ze sobą przychodząc na egzamin?

Trzeba wziąć dwa dokumenty potwierdzające tożsamość (w tym co najmniej jeden ze zdjęciem). Oraz wiedzę potrzebną do zdania egzaminu.

Czy można zapisać się na sam egzamin, bez uczestnictwa w kursie lub szkoleniu?

Na egzaminy LPI, organizowane przez nas w bezpośrednim partnerstwie z LPI, może zapisać się każdy, tzn. również osoba która nie była na szkoleniu ALX.

Na egzaminy MS Office MOS dostępne w ramach CertiPort, mogą przychodzić i zapisywać się osoby które ukończyły (dowolne) szkolenie w ALX.

Jaką formę mają egzaminy?

Oczywiście różne egzaminy różnią się między sobą, natomiast zasadniczo: egzaminy odbywają się przy komputerze, w większości przypadków mają formę testową. Czasy trwania wszystkich poszczególnych egzaminów i inne szczegółowe zasady ich dotyczące znajdują się w informacjach odpowiednich programów branżowych i/lub na stronach PearsonVUE.

Zachęcamy do odwiedzenia stron:

Odpowiedzi na kilka najczęstszych pytań dotyczących certyfikatów LPI (LPIC-1 i 2) znajdują się poniżej.

Ile kosztują egzaminy?

Na wstępie zwracamy uwagę, że ceny egzaminów są ustalane przez firmy zewnętrzne (właścicieli danych technologii lub sieci certyfikacyjne). W związku z tym podlegają one zmianom, które są niezależne od nas i odbywają się w nieznanych nam wcześniej terminach. Z tego powodu, poniższe informacje cenowe mają charakter jedynie orientacyjny, mogą być nieaktualne. Zawsze najlepszym i najdokładniejszym sposobem jest sprawdzenie ceny bezpośrednio na stronie producenta lub operatora sieci certyfikacyjnej. Można też potwierdzić cenę w naszym sekretariacie.

Orientacyjne ceny najpopularniejszych egzaminów w naszym ośrodku:

LPI: koszt jednego egzaminu LPI to 160 EURO (zobacz poniżej jakie egzaminy trzeba zdać, aby uzyskać konkretny tytuł).

Informacje dotyczące egzaminów LPI

Ile i jakie egzaminy trzeba zdać, aby uzyskać tytuł Junior Level Linux Professional (LPIC-1)?

Należy zdać dwa egzaminy: LPI 101 i LPI 102.

Ile i jakie egzaminy trzeba zdać, aby uzyskać tytuł Advanced Level Linux Professional (LPIC-2)?

Należy zdać dwa egzaminy: LPI 201 i LPI 202.
UWAGA, WAŻNE! Nie jest możliwe uzyskanie certyfikacji LPIC-2 bez LPIC-1. Aby uzyskać tytuł LPIC-2, trzeba mieć również zdany i aktywny (tj. niewygasły; wygasanie certyfikatów - patrz poniżej) LPIC-1.

Ile czasu trwają egzaminy LPI?

Egzaminy LPI 101 i LPI 102 trwają po 90 minut.

Czy i po jakim czasie zdobyte certyfikaty LPI wygasają?

Zgodnie z aktualną polityką LPI, aby utrzymać w bazie LPI status aktywnego certyfikowanego specjalisty, ponowna certyfikacja jest wymagana po 5 latach.

Słyszałem/-am, że certyfikaty LPIC-1 oraz Novell CLA (Novell Certified Linux Administrator) są równoważne, czy zatem mając uzyskany LPIC-1 można automatycznie uzyskać również status CLA?

Tak, w wyniku porozumienia między LPI i Novellem, posiadacze certyfikatów LPIC-1 mogą nieodpłatnie i bez konieczności zdawania żadnych dodatkowych ezgaminów, uzyskać certyfikat Novell CLA. W tym celu wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronach Novella.

Informacje dotyczące egzaminów Zend

Czy i po jakim czasie zdobyty certyfikat Zend wygasa?

Zgodnie z aktualną polityką Zenda, certyfikat ZCE jest bezterminowy, tj. nie wygasa.

Masz pytanie?

Tu możesz zadać niezobowiązujące i szybkie pytanie na temat szkolenia

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez ALX Academy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w celu realizacji zgłoszenia.