Zaawansowany kurs dla administratorów Linux
Rzeczywiste przykłady. Dużo ćwiczeń. Typowe błędy.
LAMP, LVM, md/RAID, cryptsetup, BIND, KVM, Docker, Nagios, Bareos, Ansible, OpenVPN - solidne warsztaty z dużą dawką praktyki!
-
Tematyka:Serwer WWW (z PHP i MySQL/MariaDB), LVM, macierze, szyfrowanie danych, wirtualizacja i kontenery, monitorowanie systemów i sieci, VPN, DNS, automatyzacja i zarządzanie konfiguracją, backup
-
Czas trwania:64 godzin zegarowych zajęć na żywo
+ 32 godziny pracy w domu z naszymi
materiałami = w sumie 96 godzin -
Tryby zajęć:
- dziennie (typowo dwa 4-dniowe bloki, co ok. 2 tyg.)
- weekendowo (sob-niedz., średnio co 2 tygodnie)
-
Grupa:Zajęcia stacjonarne - na sali max 12 osób.
Dla kursów zdalnych - do 17 osób łącznie.
-
Rekrutacja:średnio zaawansowana znajomość administracyjna Linuksa
-
Miejsce:Warszawa, Jasna 14/16A, przy stacji metra (Świętokrzyska - obie linie) oraz Zdalnie (online na żywo z trenerem i grupą)
-
Elastyczność:a) do 15 dni przed startem można zrezygnować
b) podczas zajęć można:
- przejść z trybu stacjonarnego na zdalny
- ze zdalnego na stacjonarny
- w razie potrzeby otrzymać nagrania z zajęć
- zawiesić uczestnictwo i dokończyć później
(w miarę dostępności miejsc)
-
Cena:4 990 PLN*
Nasz kurs przeznaczony jest dla osób, które:
- chcą poszerzać swoją wiedzę i kwalifikacje zawodowe,
- są specyficznie zainteresowane omawianymi usługami i ich zastosowaniami,
- chcą po prostu nauczyć się nowych, ciekawych, przydatnych zagadnień i narzędzi.
Kurs prowadzony przez doświadczonych administratorów, praktyków utrzymujących produkcyjne instalacje i wdrażających rozwiązania linkusowe na co dzień. Nauczenie się omawianych zagadnień na warsztatowych zajęciach (wraz z konfiguracją pod okiem wykładowców) jest znacznie łatwiejsze i szybsze, niż samodzielne ich poznawanie od zera na podstawie dokumentacji. Nasi trenerzy w ramach zajęć omawiają też rozmaite scenariusze rzeczywistych wdrożeń i m.in. przestrzegają przed typowymi błędami.
Uważamy, że warto, i zachęcamy.
Wymagania: średnio zaawansowana praktyczna znajomość administracyjna Linuksa (np. na poziomie
adekwatnym do zagadnień omawianych na kusie Administrator Linuksa w ALX).
Nie wymagamy przy zapisie posiadania żadnych certyfikatów ani wcześniejszego ukończenia określonych
kursów.
Wartościowa wiedza i umiejętności
W skrócie: na kursie omawiane są, w podziale na kilkugodzinne bloki, następujące zagadnienia: serwer LAMP (Apache, MySQL/MariaDB, PHP), LVM (w tym migawki i migracje woluminów w locie), macierze programowe (md), szyfrowanie dysków, wirtualizacja (KVM i podstawy Xen), kontenery (Docker), monitoring systemów i sieci (Nagios, SNMP), automatyzacja utrzymania i wdrożeń z użyciem Ansible rozwiązania backupowe (m.in. sieciowy system kopii zapasowych - Bacula/Bareos), serwer DNS BIND oraz OpenVPN. W ramach poszczególnych bloków omawiane są również zagadnienia bezpieczeństwa oraz dobrych praktyk administracyjnych.
Znajomość teorii jest ważna, ale najważniejsze są praktyczne umiejętności.
- podczas każdych zajęć uczestnicy kursu samodzielnie konfigurują omawiane usługi,
- solidne materiały pomocnicze, w formie drukowanej i elektronicznej, pozwalają uczestnikom na łatwe i przyjemne pogłębianie wiedzy nie tylko podczas zajęć, ale również w domu.
Kurs posiada również akredytację MEN.
W przypadku jakichkolwiek pytań odnośnie programu kursu napisz do nas lub zadzwoń.
Certyfikacja
Po zakończeniu zajęć, wydajemy certyfikat ukończenia kursu.
Dodatkowo istnieje również możliwość zdania egzaminów certyfikacyjnych Linux Professional Institute (LPI). Nasz kurs podstawowy, Administrator Linuksa, daje między innymi komplet wiedzy potrzebnej do zdania egzaminów składających się na certyfikat LPIC-1 - Junior Level Linux Certification. W połączeniu z omawianym tu kursem zaawansowanym otrzymujesz kompleksową wiedzę obejmującą również dużą część zagadnień z egzaminów LPI 201 i 202, dających certyfikat LPIC-2 - Advanced Level Linux Certification.
Ponieważ na kursie omawiane są nie tylko tematy znajdujące się w ścieżce certyfikacyjnej LPI, praktyczne umiejętności w zakresie zagadnień prezentowanych szczegółowo wykraczają poza program tej ścieżki.
Koszty egzaminów LPI 201 oraz LPI 202 wynoszą po 160 Euro.
Więcej informacji na temat certyfikatów zewnętrznych w dziale certyfikacja.
Trenerzy - zawodowi specjaliści
Nawet najlepiej przygotowany program kursu nie zadziała bez dobrego, otwartego na słuchaczy i doświadczonego wykładowcy. Doskonale o tym wiemy!
Dlatego nasi trenerzy są najlepsi. Mają wieloletnie doświadczenie w szkoleniach, nauczaniu oraz jednocześnie w realizacji projektów w swoich specjalizacjach. Są to praktycy - osoby prowadzące żywe, obfitujące w realistyczne przykłady zajęcia.
Marek
Administrator i programista Linux
Wybitny specjalista systemu Linux oraz technologii sieciowych. Prowadzi szkolenia z zakresu administracji systemami, sieciami i bezpieczeństwa oraz z programowania m. in. Bash, AWK, C. W wolnym czasie chodzi po górach, wspina się na skałki i puszcza zdalnie sterowane modele latające.
Marek jest expertem z zakresu systemów Linux i technologii sieciowych oraz niskopoziomowego C. Jest głównym trenerem i konsultantem ALX w zakresie systemów typu Embedded, programowania sterowników urządzeń w jądrze Linuksa, monitoringu poprawności działania i bezpieczeństwa serwerów. Prowadzi szkolenia z zakresu administracji systemami, sieciami i bezpieczeństwa oraz z programowania m. in. Bash, AWK, C.
Ukończył wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie przez kilka lat prowadził tam zajęcia w zakresie sieci komputerowych i bezpieczeństwa. Jest też autorem infrastruktury bezpieczeństwa w sieci Uniwersytetu Warszawskiego. Wykonywał zlecenia m.in. dla Intela, Samsunga, T-Mobile, PLAY, NASK, Delphi i wielu instytucji państwowych. Działacz i prelegent m.in. PLUG, LinuxCon. Lead developer systemu Qubes OS.
Jeżeli sądzisz, że szkolenie z technologii informatycznych jest nudne, musisz koniecznie przyjść na zajęcia prowadzone przez Marka! Ten trener dosłownie „zaraża” entuzjazmem i swoją pasją do Linuxa, co najważniejsze jego słuchacze zawsze wychodzą ze szkolenia zadowoleni i z olbrzymią dawką wiedzy!
Marek uwielbia polskie Tatry, wspina się na skałki, puszcza zdalnie sterowane modele latające, no i oczywiście - jak każdy szanujący się geek - gra w rozmaite gry planszowe!
Posiada certyfikaty:
- Linux Professional Institute (LPI) LPIC-1 i LPIC-2
- Novell Certified Linux Administrator
- RedHat Certified Engineer (RHCE)
Karol
Linux, wirtualizacja, sieci, PostgreSQL
Certyfikowany specjalista Red Hat i LPI, konsultant ALX z wieloletnim doświadczeniem praktycznym.
Wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Matematyki i Informatyki. Posiada szeroką wiedzę z różnych dziedzin informatyki, specjalizuje się w technologiach:
- Systemy operacyjne: GNU/Linux (RedHat/CentOS, Debian/Ubuntu, Gentoo, OpenWRT), IBM AIX, Windows Server
- Platformy sprzętowe: x86 (HP, Dell, Supermicro), IBM Power, Ubiquiti, Citrix Netscaler
- Platformy wirtualizacyjne: KVM, VMware, Xen
- Usługi sieciowe: HTTP/S (Apache, Nginx, load balancing sprzętowy i programowy), DNS, VPN
- Automatyzacja: Ansible, Puppet, Red Hat Pulp
- Monitoring: Nagios, Check_MK, SNMP
- Backup: Bacula/Bareos, VMware Virtual Data Protector, obnam, duplicity
- Zarządzanie i obsługa baz danych: Oracle/MSSQL/MariaDB/MySQL/PostgreSQL
- Technologie klastrowe i wysokiej dostępności dla serwerów WWW, baz danych i storage
Od wielu lat pracuje jako administrator Linuksa oraz niezależny konsultant projektów informatycznych na zlecenie klientów z polskich i zagranicznych firm. Specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań o wysokiej dostępności w oparciu o wirtualizację i technologie chmurowe z naciskiem na bezpieczeństwo.
Karol ma bogaty dorobek zawodowy i doświadczenie w pracy dla różnych klientów z wielu gałęzi biznesu. Miał pod swoją opieką zarówno serwery małych, rodzinnych firm, jak i potężne klastry, na których działa jedna z chmur publicznych czy systemy księgi głównej międzynarodowego banku. Zawsze opiera się na praktycznych przykładach, sprawdzonych w rzeczywistych wdrożeniach, wskazuje najlepsze praktyki, typowe błędy i wygodne sposoby na przyspieszenie i automatyzację pracy – zawsze mając też na względzie bezpieczeństwo systemów. W przyjaznej i otwartej atmosferze, gotów do odpowiedzi na każde pytanie, prowadzi uczestniczki i uczestników od „pierwszy raz o tym słyszę” do „to jest świetne rozwiązanie, mam pomysł, jak to wykorzystać w swoim środowisku”.
Dlaczego szkoli? Z pasji do rozwiązań opartych o wolne i otwarte oprogramowanie (open source) i chęci dzielenia się wiedzą. Jak sam mówi: „największą satysfakcję daje ten moment, kiedy osoba z końca sali nagle powie: Hej, to jest rozwiązanie problemu, z którym ja i cały mój zespół walczymy od miesięcy!” . Realizuje się zarówno jako trener grup początkujących, jak i przy wysokospecjalistycznych kursach na zamówienie. W ALX często prowadzi zaawansowane mini-szkolenia na potrzeby firm (najczęściej w siedzibie klienta) - dla administratorów z doświadczeniem, dotyczące konkretnej technologii. Pokazuje, jak godzić niemożliwe: bezpieczeństwo z wydajnością i wygodą, stabilność z rozwojem, wysoką dostępność systemów z realistycznym budżetem. Stara się dzielić nie tylko wiedzą techniczną, ale też wypracowanymi praktykami w zarządzaniu systemami.
Oprócz klawiatury nie boi się brać do ręki miernika i lutownicy – na przykład po to, by przywrócić do życia stary sprzęt marki Unitra. Od lat ma pod ręką szwajcarski scyzoryk, z jego pomocą rozebrał niezliczoną ilość urządzeń. Uspokaja go muzyka, czytanie Lema i literatury faktu. Zainteresowany psychologią i historią XX wieku. Maniak zagadnień związanych z prywatnością. Za używanie Windows każe sobie dopłacać :).
Posiada certyfikaty: Red Hat Certified Engineer, Red Hat Certified System Administrator, Red Hat Certified Specialist in Linux Diagnostics and Troubleshooting (EX342), Linux Professional Institute (LPIC-2), Microsoft Certified Systems Administrator (Windows XP/2003 Server/Exchange 2003), ITIL Foundation.
Bootcamp to duży wydatek?
Rozłóż go sobie na raty - bez żadnych dodatkowych kosztów.
Udział w bootcampie to dla wielu naszych kursantów istotna inwestycja. To inwestycja w Twoje umiejętności i szansa na zdobycie wymarzonej, bardzo dobrze płatnej pracy w branży IT.
Jest to także spory wydatek!
Wiemy o tym i dlatego oferujemy dogodne opłaty za nasze bootcampy w systemie ratalnym - bez żadnych dodatkowych kosztów.
Płacisz tylko tyle - ile kosztuje kurs.
Jak zapłacić za bootcamp w ratach?
Procedura jest wyjatkowo prosta - nie musisz kontaktować się z żadnym bankiem, nie musisz przechodzić skomplikowanych weryfikacji, potrzebujesz jedynie dokumentu tożsamości - wszystko załatwiasz z naszą firmą. Sprawdź to >>
Chcesz poznać inne sposoby finansowania kursów?
W przypadku naszych szkoleń można także skorzystać z różnego rodzaju dofinansowania np. z Urzędu pracy czy za pomocą Projektu Ogólnopolskiego Programu Edukacji Narodowej. Szczegółowe i aktualne informacje znajdziesz bezpośrednio na naszej stronie w tym miejscu: sposoby finansowania kursów
Zapewniamy go! Nowoczesny sprzęt komputerowy będzie do Twojej dyspozycji podczas kursu. Oprócz motywacji i chęci do nauki nie musisz niczego ze sobą zabierać!
Jeden bootcamp, dwie motywacje
-
Jesteś osobą prywatną? Jeżeli będziesz dobry - po bootcampie pomożemy Ci znaleźć pracę w IT.
-
Jesteś pracodawcą? Rozwiń umiejętności swojego pracownika - wyślij go na bootcamp!
Komfortowe warunki do nauki
ALX prowadzi kursy na najwyższym poziomie - przychodząc do nas dostajesz jakość “premium”. Co to znaczy?
- Nasi trenerzy to wybitni specjaliści z ogromnym doświadczeniem - a nie przypadkowe osoby.
- Program naszych kursów jest dopasowany do rynku pracy - szkolimy tak, żebyś później mógł pracować w zawodzie, a nie tylko tak jak jest w książkach czy skryptach sprzed 5 lat. Technologia idzie do przodu w tempie błyskawicznym i tylko specjaliści, którzy cały czas są w zawodzie mogą nauczyć Cię tego czego aktualnie wymagają pracodawcy.
- No i na koniec najważniejsze! Nawet najlepszy program kursu i najlepszy trener nie zmusi nikogo do intensywnej pracy w dusznej, ciemnej sali bez okien z laptopem na kolanach! Nasze kursy stacjonarne są prowadzone w profesjonalnych, doskonale wyposażonych salach, w największych miastach Polski oraz w Warszawie, gdzie jest nasza siedziba, w ścisłym centrum miasta, w komfortowym, klimatyzowanym biurowcu klasy premium. Zapewniamy nowoczesny sprzęt komputerowy (nie musisz mieć swojego komputera) oraz poczęstunek (nawet zimne piwo, rzecz jasna bezalkoholowe) gratis!
Program szkolenia
- LAMP – serwer Web na bazie Linuksa, Apache, MySQL/MariaDB i PHP
- Jak działa WWW: protokół, budowa żądań i odpowiedzi, rola serwera, przeglądarki i DNS
- Apache HTTPD
- instalacja, główne moduły
- budowa plików konfiguracyjnych: sekcje, dyrektywy, konteksty, hosty wirtualne
- przekierowania, strony błędów, obsługa logów
- ograniczenia dostępu, uwierzytelnienie, autoryzacja
- Apache HTTPD jako reverse proxy
- HTTPS – bezpieczeństwo transmisji
- jak działa HTTPS – certyfikaty, klucze, CA
- certyfikat automatycznie i za darmo – czy to możliwe
- PHP
- PHP jako moduł do Apache’a
- PHP-FPM
- Baza danych MySQL/MariaDB
- instalacja i podstawy konfiguracji
- podstawy języka SQL
- tworzenie i importowanie baz danych, konfiguracja dostępów
- PhpMyAdmin
- Popularne aplikacje webowe działające na platformie LAMP
- Bezpieczeństwo serwera
- typowe błędy w konfiguracji
- kwestie podatności (dziur) w aplikacjach
- Zaawansowane zarządzanie dyskami
- LVM – menedżer woluminów logicznych
- tworzenie i modyfikacja grup i woluminów
- zmiana rozmiaru i migracja danych między dyskami w locie
- migawki (snapshots) i ich zastosowanie w tworzeniu kopii zapasowych
- Macierze RAID w Linuksie
- wprowadzenie do koncepcji RAID i różnych rozwiązań (sprzętowe/programowe/“fakeRAID”)
- mdraid – tworzenie, obsługa i naprawa macierzy
- Szyfrowanie dysków
- mechanizm LUKS i cryptsetup – format, klucze, sloty
- tworzenie i obsługa szyfrowanych woluminów w praktyce
- LVM – menedżer woluminów logicznych
- DNS
- budowa i działanie globalnego systemu nazw domen
- własny serwer DNS – kiedy i jak?
- BIND – serwer DNS na Linuksie
- budowa plików konfiguracyjnych
- zarządzanie
- bezpieczeństwo
- rola DNS w działaniu poczty i innych usług
- mechanizm DNSSEC
- Kopie zapasowe i bezpieczeństwo danych
- strategie wykonywania kopii zapasowych – na co zwrócić uwagę
- przegląd linkusowych narzędzi do backupu
- prosta archiwizacja
- mechanizm kopii różnicowych – rdiff-backup
- scentralizowany system na dużą skalę – Bareos/Bacula
- pliki to nie wszystko – zabezpieczanie i przywracanie struktur woluminów i systemów plików
- Wirtualizacja w Linuksie
- idea i zastosowanie
- Linux jako host wirtualny – KVM/libvirt
- instalacja, zarządzanie lokalne i zdalne z CLI oraz GUI
- planowanie i przydział zasobów
- sieci wirtualne i fizyczne – różne podejścia
- optymalna konfiguracja systemów-gości dla KVM
- Linux jako host wirtualny – Xen
- omówienie architektury, dom0 vs domU
- parawirtualizacja i HVM
- Linux jako gość na różnych hiperwizorach – na co zwrócić uwagę
- Monitoring infrastruktury z wykorzystaniem Linuksa
- Protokół SNMP i obsługa SNMP w Linuksie
- demon snmpd
- zastosowanie SNMP do monitorowania urządzeń sieciowych
- Nagios
- budowa i sposób działania
- planowanie wdrożenia
- definiowanie hostów, usługi i zależności, szablony i progi
- zbieranie danych aktywnie i pasywnie – czujki, agenci, NRPE, NRDP, NCSA, SNMP
- jak monitorować moją usługę – repozytoria wtyczek i tworzenie własnych
- powiadomienia – grupy użytkowników, sposoby wysyłki (mail, SMS i inne)
- inne możliwości (wykresy, automatyczna reakcja na zdarzenia…)
- czy konfiguracja Nagiosa może być łatwiejsza
- Munin
- śledzenie trendów
- wdrażanie i konfiguracja
- diagnozowanie problemów z wydajnością za pomocą Munina
- Protokół SNMP i obsługa SNMP w Linuksie
- Ansible – automatyzacja zadań, scentralizowane zarządzanie infrastrukturą i wdrożeniami
- wstęp: centralne zarządzanie i automatyzacja – po co?
- czym jest Ansible i jak działa
- polecenia jednorazowe (ad-hoc)
- playbooki
- struktura i podstawy tworzenia
- moduły
- fakty – zbieranie i wykorzystanie informacji o infrastrukturze
- bardziej złożone konstrukcje (warunki, pętle, include)
- testowanie, rozwiązywanie problemów, obsługa błędów
- dobre praktyki (wersjonowanie konfiguracji, separacja środowisk…)
- vault – bezpieczne przechowywanie danych uwierzytelniających
- Konteneryzacja – Docker
- wprowadzenie – czym są kontenery i do czego służy Docker
- woluminy i przechowywanie danych
- użycie gotowych obrazów
- Dockerfile – budowa własnego obrazu dostosowanego do potrzeb
- Docker hub
- praca z kontenerami
- zarządzanie na co dzień (tworzenie, usuwanie, start/stop, autostart)
- korzystanie z woluminów lokalnych i zdalnych
- udostępnianie portów i usług sieciowych
- inspekcja działającego kontenera
- porównywanie z bazowym obrazem
Pobierz szczegółowy program kursu