Intensywny kurs
profesjonalnej administracji Linuksem
Dużo ćwiczeń i pracy warsztatowej. Umiejętności praktyczne - poszukiwane na rynku pracy. Autoryzacja Linux Professional Institute (LPI). Możliwość certyfikacji LPIC-1.
-
Tematyka:budowa i instalacja systemu, zarządzanie sprzętem i oprogramowaniem, monitorowanie działania serwera, TCP/IP, sieci IPv6 i IPv6, routing, systemd, środowisko graficzne, poczta, firewall, bezpieczeństwo
-
Czas trwania:80 godzin zegarowych zajęć na żywo
+ 40 godzin pracy w domu z naszymi
materiałami = w sumie 120 godzin -
Tryby zajęć:
- weekendowo (sob-niedz., średnio co 2 tygodnie)
- dziennie (dwa 5-dniowe bloki co ok. 2 tyg.)
-
Grupa:Zajęcia stacjonarne - na sali max 12 osób.
Dla kursów zdalnych - do 17 osób łącznie.
-
Prowadzący:trener Linux Professional Institute
-
Miejsce:Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań, Gdańsk, Wrocław oraz Zdalnie (online na żywo z trenerem i grupą)
-
Elastyczność:a) do 15 dni przed startem można zrezygnować
b) podczas zajęć można:
- przejść z trybu stacjonarnego na zdalny
- ze zdalnego na stacjonarny
- w razie potrzeby otrzymać nagrania z zajęć
- zawiesić uczestnictwo i dokończyć później
(w miarę dostępności miejsc)
-
Cena:4 990 PLN*
Inne opcje nauki
Kurs (poziom 2):
Zaawansowany administrator systemu LinuxInne kursy:
LPI 101 - Wstęp do administracji systemem Linux Specjalista DevOpsNasz kurs przeznaczony jest dla tych, którzy:
- chcieliby rozpocząć pracę jako administrator Linuksa
- chcą poszerzyć swoją wiedzę o komputerach i sieciach TCP/IP
- już pracują na stanowisku informatyka, ale chcą podwyższyć swoje kwalifikacje
Od zapisujących się nie wymagamy żadnego doświadczenia z Linuksem, a jedynie ogólnego obeznania z komputerem (codzienna obsługa komputera, programów biurowych i Internetu).
Wartościowa wiedza i umiejętności
Teoria jest ważna, ale najważniejsze są praktyczne umiejętności. Dlatego podczas każdych zajęć uczestnicy kursu samodzielnie zarządzają serwerem linuksowym, konfigurują i zabezpieczają sieć IPv4 i IPv6, DHCP i firewall, dokonują samodzielnej instalacji systemu, diagnozują typowe błędy i sami naprawiają nie uruchamiającą się maszynę. Do tego konfigurują usługi poczty i druku oraz środowisko graficzne, analizują logi i na wiele sposobów automatyzują pracę. Popularność wirtualizacji i usług chmurowych powoduje, że systemy linuksowe pędzą naprzód. Nawet jeśli miałeś/-aś kiedyś kontakt z Linuksem to warto odświeżyć posiadaną wiedzę o nowe rozwiązania i technologie, które po prostu trzeba znać: UEFI i GPT zastępujące BIOS i MBR; systemd wchodzące w miejsce skryptów startowych, IPv6, firewalld zastępujące iptables. A wszystko to wpisane w kontekst wydajności i bezpieczeństwa. Przygotowane przez naszych specjalistów (praktyków z wieloletnim doświadczeniem) bogate materiały pomocnicze w formie drukowanej pozwalają uczestnikom na łatwe i przyjemne pogłębianie wiedzy nie tylko podczas zajęć, ale i w domu.
Program naszego kursu jest również zgodny z wymaganiami certyfikacji LPIC-1. Nasz kurs jest jedynym autoryzowanym kursem przygotowującym do tej certyfikacji, z polskimi materiałami.
Kurs posiada również akredytację MEN.
W przypadku jakichkolwiek pytań odnośnie programu kursu napisz do nas lub zadzwoń.
Uczymy Linuksa także młodzież (w wieku od 13 lat). Potrafimy zarazić entuzjazmem do tego jak działają Internet i sieci komputerowe niejednego młodego człowieka.
Certyfikacja
Uczestnicy kończą nasz kurs z kompletem wiadomości pozwalającym na rozpoczęcie pracy administratora sieci, gotowi do samodzielnego zdobywania doświadczenia. Po zakończeniu zajęć, wydajemy certyfikat ukończenia kursu sygnowany przez ALX, ze szczegółową listą zdobytych umiejętności. Każdy certyfikat posiada unikalny identyfikator i wersję elektroniczną (niezależnie od tego, czy zamówiona zostanie również wersja papierowa). Jeśli chcesz, możesz udostępnić swój certyfikat przeklejając jego adres URL - na przykład do swojego profilu na portalu społecznościowym lub zawodowym, albo do swojego CV.
Istnieje kilka opcji umożliwiających zdanie egzaminów certyfikacyjnych Linux Professional Institute. Obecnie rekomendujemy podejście do egzaminu w formie cyfrowej w związku tym, że jest to najszybsza możliwa droga do uzyskania certyfikatu. Oferujemy możliwość zdania egzaminu w centrum Pearson Vue, a także w wersji online.
Jeśli jesteś zainteresowany, prosimy o kontakt z naszym biurem. Tytuł Junior Level Linux Professional (LPIC-1) uzyskuje się po zdaniu egzaminów LPI 101 oraz 102. Koszt jednego egzaminu wynosi 200 EURO.
Dodatkowo, chcielibyśmy podkreślić zalety uzyskania certyfikatu zewnętrznego LPI. Jest to certyfikat o międzynarodowym uznaniu, który jest niezależny od konkretnej dystrybucji Linuxa. Zachęcamy do zdobycia tego certyfikatu jako wartościowego dodatku do Twojego profesjonalnego portfolio.
Więcej informacji na temat certyfikatów zewnętrznych w dziale certyfikacja.
Trenerzy - zawodowi specjaliści
Nawet najlepiej przygotowany program kursu nie zadziała bez dobrego, otwartego na słuchaczy i doświadczonego wykładowcy. Doskonale o tym wiemy!
Dlatego nasi trenerzy są najlepsi. Mają wieloletnie doświadczenie w szkoleniach, nauczaniu oraz jednocześnie w realizacji projektów w swoich specjalizacjach. Są to praktycy - osoby prowadzące żywe, obfitujące w realistyczne przykłady zajęcia.
Janusz
Java, PHP, bazy danych, Linux
Certyfikowany i bardzo doświadczony trener. Specjalista w zakresie systemu Linux, języka PHP oraz ekspert MS Access i baz danych. Posiada certyfikat Linux Professional Institute. Muzyk z wykształceniem.
Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył studia na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Kieruje zespołem programistycznym, od lat wykonuje zaawansowane projekty IT. To specjalista języka PHP oraz expert MS Access i baz danych. Jest certyfikowanym trenerem Linux Professional Institute.
Prowadzi kursy dla administratorów systemu Linux oraz dla programistów. Szkoli z nowych technologii całe działy programistyczne, tak aby programiści bezpośrednio po ukończeniu szkolenia mogli pracować przy projekcie. Cechą charakterystyczną tego trenera jest łatwość przekazywania wiedzy (nawet trudnych zagadnień) - o tym fakcie mogą zaświadczyć licealiści z V Liceum Ogólnokształcącego im. księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie gdzie przez kilka lat uczył elementów informatyki i technologii informacyjnych.
Janusz skończył szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie między innymi grał w orkiestrze. Stworzył jedyny w swoim rodzaju webowy kalkulator receptur lodziarskich.
Posiada certyfikaty:
- Linux Professional Institute
Bartosz
C, C++, Python, Linux, low-level
Zawodowy programista. Specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania serwerowego w C++. Uczy programowania na Uniwersytecie Warszawskim. Wolny czas spędza na strzelnicy sportowej.
Bartosz ukończył studia na Wydziale Informatyki i Matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma niespożyty zapał do przekazywania swojej olbrzymiej wiedzy i czyni to doskonale. Jest wysoko oceniany przez Uczestników zajęć w ALX, średnia ocen trenerskich z 50 ankiet spośród 10 ostatnich szkoleń wynosi 4,6 w 5 stopniowej skali ocen.
Oprócz prowadzenia szkoleń i warsztatowych kursów zawodowych, Bartosz stale wykonuje mnóstwo projektów komercyjnych jako programista. Obecnie Bartosz jest programistą silnika gier komputerowych w Huuuge Games. Wcześniej pracował w CoreTechnology (spółka grupy Cyfrowy Polsat), gdzie projektował i programował oprogramowanie serwerowe w C i C++ (VoIP/SIP, obsługa telefonii komórkowej). Pracował również w MGBK Solutions sp. z o.o. gdzie tworzył oprogramowanie serwerowe w C++ (tracker do sieci wymiany multimediów w czasie rzeczywistym w modelu peer-to-peer). Wykonywał również projekty programistyczne dla Stowarzyszenia Talent tj.: budowa witryny edukacyjnej (PHP na PostgreSQL z domieszką Pythona), zadania algorytmiczno-programistyczne w C++, składanie skryptów shellowych do zarządzania zadaniami, budowania obrazów LiveCD na zawody programistyczne itd.
Bartosz pokochał strzelanie sportowe, szczególnie z MP-5. Rekreacyjne strzelanie do celu stało się jego pasją i sposobem na spędzenie wolnego czasu. Sam też jest sędzią i instruktorem strzelectwa.
Karol
Linux, wirtualizacja, sieci, PostgreSQL
Certyfikowany specjalista Red Hat i LPI, konsultant ALX z wieloletnim doświadczeniem praktycznym.
Wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Matematyki i Informatyki. Posiada szeroką wiedzę z różnych dziedzin informatyki, specjalizuje się w technologiach:
- Systemy operacyjne: GNU/Linux (RedHat/CentOS, Debian/Ubuntu, Gentoo, OpenWRT), IBM AIX, Windows Server
- Platformy sprzętowe: x86 (HP, Dell, Supermicro), IBM Power, Ubiquiti, Citrix Netscaler
- Platformy wirtualizacyjne: KVM, VMware, Xen
- Usługi sieciowe: HTTP/S (Apache, Nginx, load balancing sprzętowy i programowy), DNS, VPN
- Automatyzacja: Ansible, Puppet, Red Hat Pulp
- Monitoring: Nagios, Check_MK, SNMP
- Backup: Bacula/Bareos, VMware Virtual Data Protector, obnam, duplicity
- Zarządzanie i obsługa baz danych: Oracle/MSSQL/MariaDB/MySQL/PostgreSQL
- Technologie klastrowe i wysokiej dostępności dla serwerów WWW, baz danych i storage
Od wielu lat pracuje jako administrator Linuksa oraz niezależny konsultant projektów informatycznych na zlecenie klientów z polskich i zagranicznych firm. Specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań o wysokiej dostępności w oparciu o wirtualizację i technologie chmurowe z naciskiem na bezpieczeństwo.
Karol ma bogaty dorobek zawodowy i doświadczenie w pracy dla różnych klientów z wielu gałęzi biznesu. Miał pod swoją opieką zarówno serwery małych, rodzinnych firm, jak i potężne klastry, na których działa jedna z chmur publicznych czy systemy księgi głównej międzynarodowego banku. Zawsze opiera się na praktycznych przykładach, sprawdzonych w rzeczywistych wdrożeniach, wskazuje najlepsze praktyki, typowe błędy i wygodne sposoby na przyspieszenie i automatyzację pracy – zawsze mając też na względzie bezpieczeństwo systemów. W przyjaznej i otwartej atmosferze, gotów do odpowiedzi na każde pytanie, prowadzi uczestniczki i uczestników od „pierwszy raz o tym słyszę” do „to jest świetne rozwiązanie, mam pomysł, jak to wykorzystać w swoim środowisku”.
Dlaczego szkoli? Z pasji do rozwiązań opartych o wolne i otwarte oprogramowanie (open source) i chęci dzielenia się wiedzą. Jak sam mówi: „największą satysfakcję daje ten moment, kiedy osoba z końca sali nagle powie: Hej, to jest rozwiązanie problemu, z którym ja i cały mój zespół walczymy od miesięcy!” . Realizuje się zarówno jako trener grup początkujących, jak i przy wysokospecjalistycznych kursach na zamówienie. W ALX często prowadzi zaawansowane mini-szkolenia na potrzeby firm (najczęściej w siedzibie klienta) - dla administratorów z doświadczeniem, dotyczące konkretnej technologii. Pokazuje, jak godzić niemożliwe: bezpieczeństwo z wydajnością i wygodą, stabilność z rozwojem, wysoką dostępność systemów z realistycznym budżetem. Stara się dzielić nie tylko wiedzą techniczną, ale też wypracowanymi praktykami w zarządzaniu systemami.
Oprócz klawiatury nie boi się brać do ręki miernika i lutownicy – na przykład po to, by przywrócić do życia stary sprzęt marki Unitra. Od lat ma pod ręką szwajcarski scyzoryk, z jego pomocą rozebrał niezliczoną ilość urządzeń. Uspokaja go muzyka, czytanie Lema i literatury faktu. Zainteresowany psychologią i historią XX wieku. Maniak zagadnień związanych z prywatnością. Za używanie Windows każe sobie dopłacać :).
Posiada certyfikaty: Red Hat Certified Engineer, Red Hat Certified System Administrator, Red Hat Certified Specialist in Linux Diagnostics and Troubleshooting (EX342), Linux Professional Institute (LPIC-2), Microsoft Certified Systems Administrator (Windows XP/2003 Server/Exchange 2003), ITIL Foundation.
Bootcamp to duży wydatek?
Rozłóż go sobie na raty - bez żadnych dodatkowych kosztów.
Udział w bootcampie to dla wielu naszych kursantów istotna inwestycja. To inwestycja w Twoje umiejętności i szansa na zdobycie wymarzonej, bardzo dobrze płatnej pracy w branży IT.
Jest to także spory wydatek!
Wiemy o tym i dlatego oferujemy dogodne opłaty za nasze bootcampy w systemie ratalnym - bez żadnych dodatkowych kosztów.
Płacisz tylko tyle - ile kosztuje kurs.
Jak zapłacić za bootcamp w ratach?
Procedura jest wyjatkowo prosta - nie musisz kontaktować się z żadnym bankiem, nie musisz przechodzić skomplikowanych weryfikacji, potrzebujesz jedynie dokumentu tożsamości - wszystko załatwiasz z naszą firmą. Sprawdź to >>
Chcesz poznać inne sposoby finansowania kursów?
W przypadku naszych szkoleń można także skorzystać z różnego rodzaju dofinansowania np. z Urzędu pracy czy za pomocą Projektu Ogólnopolskiego Programu Edukacji Narodowej. Szczegółowe i aktualne informacje znajdziesz bezpośrednio na naszej stronie w tym miejscu: sposoby finansowania kursów
Zapewniamy go! Nowoczesny sprzęt komputerowy będzie do Twojej dyspozycji podczas kursu. Oprócz motywacji i chęci do nauki nie musisz niczego ze sobą zabierać!
Jeden bootcamp, dwie motywacje
-
Jesteś osobą prywatną? Jeżeli będziesz dobry - po bootcampie pomożemy Ci znaleźć pracę w IT.
-
Jesteś pracodawcą? Rozwiń umiejętności swojego pracownika - wyślij go na bootcamp!
Komfortowe warunki do nauki
ALX prowadzi kursy na najwyższym poziomie - przychodząc do nas dostajesz jakość “premium”. Co to znaczy?
- Nasi trenerzy to wybitni specjaliści z ogromnym doświadczeniem - a nie przypadkowe osoby.
- Program naszych kursów jest dopasowany do rynku pracy - szkolimy tak, żebyś później mógł pracować w zawodzie, a nie tylko tak jak jest w książkach czy skryptach sprzed 5 lat. Technologia idzie do przodu w tempie błyskawicznym i tylko specjaliści, którzy cały czas są w zawodzie mogą nauczyć Cię tego czego aktualnie wymagają pracodawcy.
- No i na koniec najważniejsze! Nawet najlepszy program kursu i najlepszy trener nie zmusi nikogo do intensywnej pracy w dusznej, ciemnej sali bez okien z laptopem na kolanach! Nasze kursy stacjonarne są prowadzone w profesjonalnych, doskonale wyposażonych salach, w największych miastach Polski oraz w Warszawie, gdzie jest nasza siedziba, w ścisłym centrum miasta, w komfortowym, klimatyzowanym biurowcu klasy premium. Zapewniamy nowoczesny sprzęt komputerowy (nie musisz mieć swojego komputera) oraz poczęstunek (nawet zimne piwo, rzecz jasna bezalkoholowe) gratis!
Program szkolenia
- Wstęp
- co to jest Linux – skąd się wziął, przegląd głównych dystrybucji
- najważniejsze polecenia
- praca z plikami i katalogami – tworzenie, kopiowanie, przenoszenie, usuwanie itp.
- operacje na tekście – przeglądanie, filtrowanie, wycinanie, zamiana
- menedżer plików i edytor tekstu w konsoli
- lokalizacja plików binarnych, bibliotek, konfiguracji, logów, danych, dokumentacji itd.
- gdzie i jak szukać pomocy w systemie
- Ogólne zasady działania systemu
- użytkownicy, grupy i prawa dostępu (podstawy)
- procesy
- Powłoka jako środowisko pracy
- ułatwienia: historia, skróty klawiszowe, pierwszy plan i tło
- strumienie
- emulatory terminali – dostęp do powłoki lokalnie i zdalnie
- Wyrażenia regularne
- Edytor Vim
- Proces uruchamiania systemu
- między sprzętem a OS-em: BIOS/UEFI, MBR, ESP
- bootloader GRUB – rola i konfiguracja
- jądro i jego parametry, initramdysk
- mechanizmy uruchamiania usług: init i inittab, upstart, systemd
- Świadoma instalacja systemu
- wybór dystrybucji i przygotowanie nośnika startowego
- instalacja przykładowej dystrybucji w trybie eksperckim
- partycje: ile, jakie, kiedy, po co
- Zarządzanie oprogramowaniem
- jak i skąd instalować programy
- systemy paczkowe – RPM i DEB
- repozytoria i praca z nimi (yum/dnf, narzędzia APT, zypper)
- manualna kompilacja – kiedy i jak
- podejście do instalacji i aktualizacji oprogramowania a bezpieczeństwo
- Procesy
- zarys teorii z systemów operacyjnych
- monitorowanie systemu
- priorytety procesów (nice)
- statusy, sygnały, uruchamianie w tle
- system plików /proc
- Biblioteki i komunikacja międzyprocesowa
- ładowanie bibliotek, śledzenie wykonywania procesów
- linkowanie statyczne i dynamiczne
- w jaki sposób mogą się komunikować działające programy
- potoki i gniazda
- połączenia sieciowe
- inne (biblioteki, pamięć współdzielona, sygnały…)
- Architektura systemu dla administratora
- system operacyjny a sprzęt
- jądro i jego moduły
- pliki urządzeń, katalog /dev
- mechanizm udev, katalog /sys
- Ustawienia i konfiguracja systemu
- pliki konfiguracyjne
- ustawienia urządzeń i modułów
- mechanizm sysctl i parametry dostępne w /proc
- System plików i zarządzanie przestrzenią dyskową
- struktura systemów plików ext2/3/4 od podszewki, i-węzły
- typy plików: zwykłe i specjalne (urządzenia, gniazda…)
- uprawnienia i atrybuty (rwx, suid/sgid/sticky bit) – rola i działanie
- partycjonowanie dysków z użyciem tablic partycji MBR i GPT
- najważniejsze cechy systemów plików ext3, ext4, xfs, btrfs i różnice między nimi
- zakładanie, dostrajanie i naprawa systemów plików
- montowanie systemów plików ręcznie i automatycznie
- Logical Volume Manager (LVM) – wprowadzenie
- Wirtualizacja i konteneryzacja
- wstęp do zagadnień
- system linuksowy jako gość
- Archiwizacja danych
- tworzenie archiwów z użyciem tar
- popularne formaty kompresji (gzip, bzip2, xz, cpio)
- sprawna praca ze skompresowanymi plikami, w tym logami
- Wyszukiwanie plików
- Automatyzacja pracy: skrypty powłoki
- podstawy składni, zmienne i przypisania
- podmiany, rozwinięcia, aliasy
- testy logiczne i warunki
- pętle i funkcje
- zmienne środowiskowe, konfiguracja powłoki
- wysyłanie maili z wiersza poleceń
- Zarządanie użytkownikami
- użytkownicy i grupy – dodawanie, usuwanie i konfiguracja kont
- mechanizm sudo
- Dostosowywanie systemu
- język i ustawienia regionalne
- zegar, strefy czasowe, synchronizacja czasu z użyciem NTP
- Środowisko graficzne
- protokół X: architektura
- składniki środowiska graficznego
- bezpieczna praca zdalna
- Szyfrowanie danych i podpisy cyfrowe
- wstęp do kryptografii, pojęcie szyfru symetrycznego i niesymetrycznego
- szyfrowanie, deszyfrowanie, podpisywanie i weryfikacja podpisów
- program GnuPG w praktyce
- Podstawowe usługi systemowe
- monitorowanie zdarzeń w systemie: dmesg, syslog, journald
- cron i at
- system drukowania CUPS
- synchronizacja czasu (NTP)
- podstawy konfiguracji poczty, przekierowania i aliasy
- Sieci komputerowe – budowa i działanie
- stos TCP/IP i model ISO/OSI – wstep teoretyczny
- protokół IP w wersji 4 i 6, routing, ICMP
- TCP i UDP
- diagnostyka i inspekcja ruchu sieciowego
- Konfiguracja interfejsów sieciowych
- konfiguracja IP: automatyczna i manualna
- starsza i nowsza rodzina poleceń do konfiguracji interfejsów
- NetworkManager kontra ustawienia ad-hoc i pliki konfiguracyjne różnych dystrybucji
- rozwiązywanie nazw, narzędzia DNS
- diagnostyka i uzyskiwanie informacji
- DHCP i adresacja automatyczna
- działanie protokołu i usługi
- adresacja automatyczna w sieciach IPv6
- Praca zdalna z użyciem SSH
- autoryzacja z użyciem kluczy i agent SSH
- bezpieczne kopiowanie plików
- tunelowanie protokołów sieciowych
- Bezpieczeństwo sieci – podstawy
- identyfikacja uruchomionych procesów i usług sieciowych
- rekonesans – skanowanie sieci
- firewall – zabezpieczanie hosta, NAT, port forwarding
- iptables i firewalld – tradycyjne i nowe podejście do ustawień zapory
- Rozwiązywanie problemów – ćwiczenia praktyczne
- diagnozowanie błędów usług
- rozwiązywanie problemów z uruchamianiem systemu
Pobierz szczegółowy program kursu