<< Wróć

Jak zostać programistą?

Z programowaniem jest jak z matematyką - najważniejsze jest aby na początku nie popełnić błędu. Dlatego też przed podjęciem decyzji należy bezwzględnie zrozumieć, że aby zostać programistą należy się dużo nauczyć, ale jeszcze więcej praktykować. Nic samo nie przychodzi, stad też zaangażowanie i systematyczność są tak ważne.

Od czego zacząć

Na początku warto sprawdzić dostępne na rynku szkoły i metody nauki. Polecamy dokładnie przyjrzeć się bootcampom oferowanym przez ALX Academy, które znajdziecie tutaj. Warto dodać, że bootcamp to taka forma kształcenia, która stawia na intensywną naukę poprzez praktykę pod czujnym okiem wyspecjalizowanego trenera, który w trakcie zajęć umiejętnie dopasowuje przekazywaną wiedzę w sposób teoretyczny i praktyczny.
Jeśli zdecydujecie się podjęcie nauki powinniście na początku wybrać język programowania, którego chcecie się nauczyć. Zazwyczaj na początku warto zacząć od takich języków jak Python, JavaScipt czy Java. Są one względnie nieskomplikowane w przyswojeniu, a jednocześnie zapewniają wszechstronność i są popularne w środowisku programistycznym.

Co dalej, kiedy już opanuję podstawy?

Kiedy zaczniesz już naukę programowania, pamiętaj, że teoria jest ważna, bo tworzy pewien fundament Twojej pracy, jako kodera, tym niemniej najważniejsze są regularne ćwiczenia. To dlatego w ALX Academy tak mocno stawiamy na praktykę i zachęcamy do samodzielnej pracy w domu. Połączenie tych trzech rzeczy to już prosta droga do sukcesu. Zatem warto zapamiętać, że kodowanie to umiejętność praktyczna. Częste i regularne ćwiczenia, a zwłaszcza tworzenie swoich projektów, jest kluczowe w osiągnięciu odpowiedniego poziomu umiejętności programistycznych oraz pozwolą na ciągłe zdobywanie doświadczenia. Warto też śmiało i bez kompleksów korzystać z porad bardziej doświadczonych kolegów po fachu, dołączając do społeczności czy też korzystając z prac wolontariackich.

Czy warto iść na bootcamp?

Odpowiedź jest prosta - warto. Musisz jednak pamiętać, że profesjonalny trener nauczy Cię wszystkiego co niezbędne w wykonywaniu zawodu programisty, jednak Twoje zaangażowanie jest bezcenne. Bez wspomnianej wcześniej samodyscypliny, ćwiczeń i praktyki, możesz osiągnąć swoje cele wolnej lub, w najgorszym wypadku wcale. Dlatego tak ważne jest uczestniczenie w zajęciach i wdrażanie w życie sugestii i porad trenerów, dotyczących dalszych samodzielnych prac. W ALX Academy języków programowania uczą jedni z najbardziej doświadczonych programistów, którzy trenerami stali się z zamiłowania. Uczyć możesz się jak Ci wygodnie, nawet możesz łączyć dotychczasową pracę z nauką w naszej szkole - masz bowiem do wyboru systemy dzienne, zaoczne i wieczorowe, zarówno stacjonarnie, jak i online. Szczegóły na alx.pl.

Bartosz Śmietański, luty 2023

Masz pytanie?

Tu możesz zadać niezobowiązujące i szybkie pytanie na temat szkolenia

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez ALX Academy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w celu realizacji zgłoszenia.