Przygotowanie komputerów i oprogramowania na zajęcia - dla grup realizowanych zdalnie (Wirtualnych Klas) oraz dla grup na zamówienie z własnym sprzętem
Sprzęt
Jeżeli chodzi o sam sprzęt na kurs - nie mamy większych wymagań. Pakiet MS Office działa na wielu, nawet wyraźnie starszych komputerach i jeżeli działa Państwu na co dzień - to będzie działał dobrze również na naszych zajęciach.
Jaka wersja pakietu Office?
Zajęcia prowadzimy standardowo na wersji 2016, natomiast mogą Państwo mieć również wersję 2019, 2013 czy nawet 2010 - różnice pomiędzy tym wersjami nie są znaczące i nie wpływają w istotny sposób na realizację zakresu tematycznego przewidzianego programem kursu.
Uwaga: dostęp “Office 365 tylko wersje online aplikacji” nie wystarczy do naszych zajęć. W szczególności, ta wersja nie posiada: dla kursu Excela - obsługi makr (języka VBA), a dla kursu “Analiza danych” - aplikacji Access (która istnieje tylko w wersji instalowanej na komputery PC).
Kursanci pytają nas również, czy wymagana będzie polska wersja językowa Excela - czy wykorzystywane będą formuły polskie czy angielskie. Zajęcia prowadzimy na polskiej wersji językowej; natomiast, jeśli pracują Państwo na angielskiej wersji - to dla większości Exceli jest możliwość doinstalowania tzw. language packa - i wtedy jest możliwość zmiany języka.
Niezależnie od wersji - zdecydowanie zalecamy, aby osoby które nie mają Excela - wyposażyły się w niego z wyprzedzeniem - przed rozpoczęciem zajęć, a nie dopiero w ich trakcie.
Czy i w jakich wypadkach będzie trzeba coś zapłacić?
Dla zapisujących się na:
- Kurs Excela w trybie dziennym - zajęcia w tygodniu (oraz na krótkie szkolenia - Excel podstawowy, średni, zaawansowany oraz warianty branżowe tj. analiza biznesowa, statystyczna, finansowa itd., w każdym trybie):
Wystarczy darmowa, 30-dniowa wersja próbna. Prosimy jedynie o ściąganie jej z oficjalnej strony Microsoft (gotowy link tutaj, należy kliknąć "testuj bezpłatnie przez miesiąc"), a nie szukanie innych nieoficjalnych źródeł itp. - żeby uniknąć ewentualnych problemów. Nasz pełen kurs w trybie dziennym trwa 3 tygodnie, zatem nawet gdyby gdzieś w trakcie harmonogramu trafiła się jakaś przerwa typu “długich weekendów” czy świąt - 30 dni całkowicie wystarczy.
- Kurs Excela weekendowy (zaoczny) lub kurs “Analiza danych” (niezależnie od trybu):
Potrzebne nam będą dwa miesiące dostępu do aplikacji. Na taki okres nie ma już wersji próbnej. Zatem potrzebne będzie wykupienie dostępu - w cenie 29.99 zł brutto za miesiąc. Do kupienia na oficjalnej stronie (gotowy link tutaj, można po prostu kliknąć “kup teraz w cenie 29.99zł za miesiąc” i pobrać i zainstalować oprogramowanie). Jest to MS Office wersja “Personal” - dla jednego użytkownika, w domu.
Uwagi:
- dla chętnych istnieją również inne opcje - np. na cały rok za 299.99 (nadal dla jednego użytkownika), albo wersja dla do 6 komputerów tj. "dla całej rodziny" (tzw. wersja “Home”) - w cenie odpowiednio 42.99 za miesiąc lub 429.99 za rok.
- podane ceny były aktualne na wiosnę 2020 r. - mogą ulegać zmianom (z oczywistych względów nie mamy kontroli nad cennikiem firmy Microsoft).
Dodatkowe przygotowanie na kurs Analiza Danych: PowerPivot, Access, SQL Server
W wypadku kursu “Analiza danych”, poza posiadaniem Excela potrzebne nam będą jeszcze: moduł Excela PowerPivot, MS Access oraz SQL Server.
Access
Wchodzi w skład pakietów dostępowych “na miesiąc i na rok” MS Office; w wypadku wykupienia dostępu z linków powyżej, po prostu będzie można wybrać do instalacji również ten składnik pakietu.
Osoby, które już posiadają MS Office na swoich komputerach, muszą sprawdzić czy posiadają Accessa czy nie. Jest to bardzo istotne, ponieważ popularne są również wersje tego pakietu bez Accessa (m.in. ze względu na niższe ceny przy zakupie). W wypadku posiadania wersji MS Office bez Accessa, na dni 5-6 kursu "Analiza danych" należy mieć dodatkowo zainstalowaną wersję z Accessem. Do tego celu powinna wystarczyć wersja darmowa 30-dniowa (pierwszy z linków powyżej); można ją instalować niezależnie od posiadanego oprogramowania; w razie ewentualnych problemów, zawsze można wykupić dostęp na 30 dni za 29.99 i później z niego zrezygnować, wracając do posiadania wersji Office jedynie tej posiadanej w komputerze "na stałe".
Power Pivot
W skrócie: jeśli posiadasz komputer PC z Windows, i wersję Excela 2016 lub nowszą, instalowaną w komputerze (nie 365 jedynie przez przeglądarkę), to prawie na pewno Power Pivot jest zainstalowany i włączony w Twoim Excelu - nie musisz nic robić.
Od wersji 2016, przy subskrypcjach, Power Pivot jest w Excelu, zawsze i jest na stałe włączony.
Jeśli chodzi o pozostałe wersje - w pewnym uproszczeniu:
W wersji 2013, funkcjonuje jako dodatek, który jest zainstalowany od razu w komputerze - tylko trzeba go włączyć (podobnie jak np. dodatek Solver); trener podczas zajęć pokaże, gdzie i jak się to robi.
W wersji 2010, która jest już naprawdę bardzo stara, nie jest też wspierana przez producenta i ogólnie nie jest już zalecana - Power Pivot istnieje dostępny jako dodatek, który trzeba ściągnąć z internetu i doinstalować. Gdyby zdarzyło się, że masz taką wersję - możesz się z nami skontaktować, albo poprosić o pomoc trenera np. w przerwie podczas zajęć (Power Pivot standardowo pokazywany jest w drugim dniu kursu).
Power Pivot, co do zasady, nie działa w wersjach: dostępnych jedynie przez przeglądarkę (webowych), na komputerach Mac oraz w wersji dla systemu Android.
SQL Server
Na dwa ostatnie dni kursu Analiza Danych, będzie nam potrzebne oprogramowanie MS SQL Server. Jest to program bezpłatny (do naszego zastosowania), który można pobrać z ze strony Microsoft. Informację o tym, który pakiet instalacyjny pobrać przed zajęciami i skąd, będziemy Państwu albo wysyłać w oddzielnej wiadomości e-mail na kilka dni przed planowaną datą ostatniego spotkania - albo przekaże ją trener podczas wcześniejszych zajęć.